GRIPeq-laukun valintaopas 2026 – kaikki mallit ja kenelle ne sopivat
GRIPeq on frisbeegolflaukkujen premium-valmistaja, jonka mallisto on rakennettu yhden idean ympärille: laukku kestää, seisoo itse pystyssä ja tuntuu selässä hyvältä myös 27 väylän jälkeen. Kaikissa kantomalleissa on sama perusrakenne, ja erot ovat koossa, taskuratkaisuissa ja painossa.
Laukun koko ei ratkea pelkällä kiekkomäärällä. Toinen puoli kysymystä on se, mitä kiekkojen lisäksi kannat: varatakki, sadehousut, termari ja eväät vievät tilan, jota kevyimmissä malleissa ei yksinkertaisesti ole. Suomessa tämä on käytännön kysymys kahdeksan kuukautta vuodesta.
Alla ensin kolme suositustamme käyttötarkoituksen mukaan, sitten koko valikoima malli kerrallaan sekä sadesuojat, kiekkojakajat ja tarvikkeet.
Kolme suositusta
Useimmille sopivin
GRIPeq BX3
Hintaluokka n. 170–200 €
18 kiekkoa pääosastossa, 3 putteria päällystaskussa ja paino 1,9 kg. Sama laukku toimii viikkokierroksella ja kilpailussa.
1. Montako kiekkoa kannat? Alle 15 kiekkoa: CS2. 15–18 kiekkoa: CX1 tai BX3. Yli 20 kiekkoa: AX6 tai MB-PX1.
2. Pelaatko kilpaa tai koko päivän kierroksia? Silloin isompi putteritasku ja suuremmat juomataskut ratkaisevat, eli AX6.
3. Onko paino tärkein? Kevyin malli on CS2 (1,7 kg), raskain MB-PX1 (2,4 kg).
4. Kuljetatko kiekkojen lisäksi varatakkia, sadevaatteita tai termaria? Silloin tarvitset laajenevat sivutaskut: CX1, BX3, AX6 ja MB-PX1. CS2:n sivutaskut eivät laajene, joten kierroksen varavaatteet eivät mahdu siihen.
Koko mallisto
CS2 – kevyin ja edullisin
Aloittelijalle ja kevyttä kantamusta arvostavalle. CS2 kantaa kierroksen välineet ilman ylimääräistä.
Pääosasto 14 kiekkoa, päällystasku 2 putterille
Paino 1,7 kg, 1000D-nailon
Kaksikäyttöiset sivutaskut vetoketjulla, eivät laajene
Lisävarusteille vähän tilaa: sadetakki mahtuu, varatakki ja termari eivät
Kompakti reppu, jonka sivutaskut laajenevat tarpeen mukaan. Hyvä valinta pienikokoiselle pelaajalle ja kaikille, joille AX-sarja tuntuu selässä liian isolta.
Pääosasto 16 kiekkoa, päällystasku 3 putterille
Paino 1,8 kg, kaksikerroksinen 1000/420D-nailon
Mitat 51 cm korkea, 38 cm leveä (48 cm laajennettuna), 24 cm syvä
Kaksi eristettyä juomapullotaskua, 1 litran pullo mahtuu
Laajenevat sivutaskut vetävät ohuen välikerroksen ja sadevaatteet
Jos et tiedä mitä valita, valitse tämä. BX3 on kokoluokassa, jossa 15–18 kiekkoa kulkee mukana ilman että laukku alkaa painaa. Se on myös myydyin GRIPeq-mallimme.
Pääosasto 18 kiekkoa, päällystasku 3 putterille
Paino 1,9 kg, kaksikerroksinen 1000/420D-nailon
Mitat 51 cm korkea, 43 cm leveä (53 cm laajennettuna), 24 cm syvä
Laajenevat sivutaskut ja lukittava arvoesinetasku avainlenkillä
Varatakki, sadehousut ja eväät mahtuvat mukaan sivutaskuja laajentamalla
AX6 on malliston suurin kantolaukku ja korvaa aiemman AX5:n. Leveämpi pääosaston suuaukko, paksumpi lannepehmuste ja omat paikat kiekkonoutimelle ja sateenvarjolle tekevät siitä pitkien kilpailupäivien työkalun.
Pääosasto 22 kiekkoa, etuläpässä 2 kiekkoa lisää
Päällystasku 4 putterille, säädettävä korkeus
Paino 2,3 kg, 840D-nailon
Mitat 53 cm korkea, 46 cm leveä (61 cm laajennettuna), 28 cm syvä
Eniten tilaa lisävarusteille: talvivaatteet, termari ja sateenvarjo kulkevat mukana
Sadesuoja XL Series, kiekkojakaja A
Edeltäjä AX5 on poistuva malli. Sitä on vielä myymälöissä alennettuun hintaan, mutta uutta ostavan kannattaa valita AX6.
Yhteistyömalli Paul McBethin kanssa. Suurin putteritasku koko mallistossa ja eniten varustetilaa. Mukana tulee keräilykiekko ja merkkipakkaus, mikä selittää hintaeron muihin malleihin.
Pääosasto 23 kiekkoa, etuläpässä 2 kiekkoa lisää
Päällystasku 5 putterille
Paino 2,4 kg
Mukana rajoitettu kiekko, minimerkki, tarramerkkejä ja alumiininen laukkumerkki
Sadesuoja XX Series, huomaa että XL ei sovi tähän malliin
Hinnat ovat suuntaa-antavia hintaluokkia ja voivat vaihdella värin, erän ja kampanjoiden mukaan. Ajantasainen hinta näkyy aina verkkokaupassa.
Reissukassit
Kantolaukku hoitaa kierroksen, kassi hoitaa matkan. GRIPeqin duffelit on mitoitettu niin, että varakiekot, vaihtovaatteet ja kengät kulkevat samassa laukussa kilpailureissulla.
Harjoittele sadesuojan pujottaminen kerran kuivalla kelillä. Sateessa ensimmäinen kerta on aina se hankalin. Kuivaa suoja aina ennen kuin pakkaat sen takaisin lannetaskuun.
Kiekkojakaja jakaa pääosaston kahdella siirrettävällä väliseinällä. Sillä saa kiekot pysymään pystyssä myös vajaalla laukulla ja vapauttaa tilaa juomapullolle tai pyyhkeelle.
Lisäksi valikoimassa ovat jatkettu kantohihna, tarramerkit laukun tarrakenttään, varaosapussi sekä lenkki- ja kuusiokoloavain, joilla soljet ja hihnakiinnikkeet vaihtaa itse, sekä GRIPeq-pipo.
GRIPeq takaa laukkunsa materiaali- ja valmistusvirheiltä laukun koko eliniän ajan. Vialliseksi todettu tuote joko korjataan tai korvataan, ja jos malli on ehtinyt poistua valikoimasta, tilalle voidaan tarjota vastaavaa mallia. Sadesuojien takuuaika on yksi vuosi.
Takuu ei kata normaalia kulumista eikä kosmeettisia jälkiä, vaurioita jotka johtuvat laukun käytöstä muuhun kuin sen käyttötarkoitukseen, puhdistuksesta tai tuotteeseen tehdyistä muutoksista aiheutuneita vaurioita eikä välillisiä vahinkoja. Takuu koskee alkuperäistä ostajaa, ja se edellyttää ostotositetta.
Rekisteröi laukku heti ostettuasi. Takuu edellyttää rekisteröintiä valmistajan sivuilla sekä ostotositetta, ja molemmat on huomattavasti helpompi hoitaa ostohetkellä kuin vuosien päästä. Saat rekisteröintiohjeen meiltä tai valmistajan asiakaspalvelusivulta.
Näin takuuasia etenee. Ensin laukku rekisteröidään valmistajan lomakkeella ja mukaan liitetään ostokuitti. Kun vika ilmenee, täytetään erillinen takuupyyntölomake, jossa pyydetään valokuvat laukusta eri suunnista sekä tarkat kuvat vauriokohdasta. Tehdas arvioi tapauksen näiden tietojen perusteella ja on yhteydessä sekä sinuun että meihin, jos vika kuuluu takuun piiriin.
Ota takuuasioissa yhteyttä Powergripin asiakaspalveluun, niin kerromme mitä lomakkeita tarvitaan ja autamme asioinnissa valmistajan kanssa.
Kaikki takuutapaukset eivät vaadi lomakkeita lainkaan. Yleisimmin kuluvat osat eli soljet ja vetoketjujen vetimet ovat vaihdettavissa, ja niitä saa varaosina. Se pidentää laukun käyttöikää selvästi.
Usein kysyttyä
Montako kiekkoa laukkuun oikeasti mahtuu?
Valmistajan luku tarkoittaa pääosastoa normaalipaksuisilla draivereilla. Putteritaskuun, etuläppään ja sivutaskuihin mahtuu lisää, joten esimerkiksi AX6:een saa käytännössä lähemmäs 28 kiekkoa, jos laukun pakkaa täyteen. Paksuja puttereita ei kannata laskea samalla kertoimella.
Mikä malli aloittelijalle?
CS2 riittää hyvin, jos kiekkoja on alle 15. Jos tiedät jo pelaavasi paljon, BX3 on hankinta, jota ei tarvitse päivittää parin kauden päästä.
Kestävätkö laukut suomalaista syksyä?
Kankaat ovat paksua nailonia ja vetoketjut YKK:ta, joten kuraisessa ja kosteassa kelissä laukku kestää hyvin. Vesitiivis se ei ole, joten sateella tarvitaan sadesuoja. Märkä laukku kannattaa kuivattaa avattuna huoneenlämmössä.
Mahtuuko laukkuun kiekkojen lisäksi varatakki?
Laajenevilla sivutaskuilla varustetuissa malleissa kyllä. CX1:een mahtuu ohut välikerros ja sadevaatteet, BX3:een lisäksi eväät ja termari, ja AX6 nielee talvivaatteet ja sateenvarjon. CS2:n sivutaskut eivät laajene, joten sen kanssa varusteet kulkevat käytännössä päällä tai erillisessä kassissa.
Voiko laukkua sovittaa myymälässä?
Kyllä. Sovitus kannattaa, koska olkaimien säätö ja laukun leveys tuntuvat selässä eri tavalla eri kokoisilla pelaajilla. Valikoima vaihtelee myymälöittäin, joten tarkista saldo verkkokaupasta ennen käyntiä.
Koko GRIPeq-valikoima löytyy verkkokaupasta ja myymälöistämme Oulussa, Turussa, Tampereella, Helsingissä ja Kuopiossa.
Silva Saarinen liittyi PDGA:n jäseneksi vuonna 2018. Kahdeksan vuotta myöhemmin hausjärveläinen on naisten frisbeegolfin maailmanlistan ykkönen, kolmen Major-turnauksen voittaja ja Disc Golf Pro Tourin pistekärki. Silva kuuluu Team Powergripiin, joten seuraamme nousua läheltä.
Nousu maailman huipulle
Saarisen kehityskaaressa ei ole yhtä läpimurtohetkeä vaan tasainen, vuosi vuodelta jyrkempi nousu. Junioreiden EM-kullasta kesti kaksi vuotta arvokisamitaliin aikuisten sarjassa ja neljä vuotta ensimmäiseen Major-voittoon. Kaudella 2026 hän voitti kaksi Majoria, nousi maailmanlistan kärkeen ja johti Pro Tourin pistetilastoa.
Vuosi
Saavutus
2018
Liittyi PDGA:n jäseneksi
2021
Junioreiden EM-kulta
2023
EM-hopea, SM-pronssi
2024
SM-pronssi
2025
Uran ensimmäinen Major: European Disc Golf Festival, Tallinna. Lisäksi SM-kulta
2026
Toinen Major: PDGA Champions Cup. Kolmas Major: USWDGC, Utah. Ensimmäisen DGPT-parikilpailun voitto Catrina Allenin kanssa. Maailmanlistan ykkössija
Kolme Majoria – ja vasta toisena suomalaisnaisena
Saarinen on vasta toinen suomalaisnainen, joka on voittanut Major-arvoturnauksen. Ensimmäinen tuli Tallinnasta 2025, toinen Champions Cupista keväällä 2026 ja kolmas naisten Yhdysvaltain mestaruuskilpailuista Salt Lake Cityn Brightonissa heinäkuussa 2026. Elite Series -voittoja ammattilaiskiertueelta on kertynyt seitsemän.
Utahin voitto kertoo pelityylistä enemmän kuin mikään yksittäinen tilasto. Saarinen lähti päätöskierrokselle viisi heittoa Ohn Scogginsin perässä, saavutti amerikkalaisen kymmenennellä väylällä ja vei kilpailun. Varma puttaaminen ja paineensieto ovat olleet hänen nousunsa kivijalka.
MM-kisoissa Milfordissa elokuussa 2026 sijoitus oli viides. Maailmanmestaruus on ainoa Major-titteli, joka kokoelmasta vielä puuttuu.
Bägissä näkyy kolme merkkiä – MVP, Axiom ja Streamline – mutta kyseessä on yksi valmistajaperhe. Kaikki kiekot tehdään samalla tehtaalla ja samalla GYRO-tekniikalla, jossa kiekko valmistetaan kahdesta eri muovista ja paino siirtyy ulkokehälle. Käytännössä Silva heittää yhden valmistajan kokonaisuutta putterista pituusdraiveriin.
Toinen huomio: valikoima on tiivis ja perusmallipainotteinen. Pixel, Envy, Hex, Tesla ja Wave ovat mallistojen ydintä, eivät erikoisuuksia.
Pixel on syväprofiilinen ja suoralentoinen putteri, jonka loppufeidi on minimaalinen. Envy on hivenen ylivakaa ja toimii myös avauksissa ja lähestymisissä.
Neljä midaria kattaa koko vakausasteikon: Uplink alivakaana, Hex ja Echo neutraaleina ja Pyro ylivakaana tuulikiekkona. Tämä on tyypillinen huippupelaajan ratkaisu – linjat haetaan vakausasteella, ei heittotekniikkaa muuttamalla.
Wave on alivakaa ja liidokas, Photon hieman nopeampi ja Trace suorin koko joukosta. Kaikki kolme ovat nopeusluokkaa 11, eli ne vaativat kunnollisen lähtönopeuden lentääkseen suunnitellusti.
Utahin Major-voitosta tehtiin oma juhlaleimansa juuri siihen kiekkoon, joka on Silvan bägin pisin draiveri. Jokainen yksilö on kuvattu erikseen, eli valitset tuotesivulla tarkalleen haluamasi kiekon.
Usein kysyttyä
Millä kiekkomerkillä Silva Saarinen pelaa?
MVP Disc Sportsilla. Bägistä löytyy myös Axiom Discsin ja Streamline Discsin kiekkoja, mutta kaikki kolme ovat saman valmistajaperheen brändejä.
Montako Major-voittoa Silvalla on?
Kolme: European Disc Golf Festival 2025, PDGA Champions Cup 2026 ja USWDGC 2026. Maailmanmestaruus puuttuu vielä.
Mikä bägi Silvalla on?
GRIPeq BX3. Powergrip on GRIPeqin virallinen jakelija Euroopassa.
Sopivatko nämä kiekot aloittelijalle?
Putterit ja midarit kyllä – etenkin Pixel, Envy, Hex ja Echo. Nopeusluokan 11 draiverit Wave, Photon ja Trace vaativat kovan heittonopeuden. Katso sen sijaan aloittelijan kiekot.
Frisbeegolfkiekkojen muovilaadut: opas valmistajien muoveihin ja oikean muovin valintaan
Lyhyesti: muovilaatu ratkaisee kolme asiaa, jotka ovat pito, kestävyys ja se, miten kiekon lento muuttuu ajan myötä. Lähes kaikilla valmistajilla on kolme perustyyppiä: edullinen ja pitävä perusmuovi, läpinäkymätön premium (paras yhdistelmä pitoa ja kestävyyttä) sekä läpikuultava premium (kestävin ja yleensä ylivakain). Putteriin valitaan useimmiten perusmuovi, draivereihin ja midareihin premium.
Tässä oppaassa käydään ensin läpi muovien yleiset periaatteet ja sen jälkeen 13 valmistajan muovit siinä järjestyksessä, jossa niiden kiekkoja Powergripillä myydään eniten (myyntitilasto 2026). Kunkin valmistajan muovit on listattu saman jakson myynnin mukaan myydyimmästä alkaen, ja taulukoiden lopussa on lisäksi muita valmistajan muoveja.
Frisbeegolfkiekon malli määrää kiekon muodon ja sitä kautta lentonumerot. Muovilaatu määrää, miltä kiekko tuntuu kädessä, kuinka hyvin se kestää osumia ja kuinka nopeasti sen lento muuttuu. Sama malli, esimerkiksi Innova Destroyer tai Discmania FD, on usein saatavana viidessä tai useammassa muovissa, ja erot ovat käytännössä selviä.
Pito: kuinka varmasti kiekko pysyy kädessä kuivalla, märällä ja kylmällä. Perusmuovit ja läpinäkymättömät premium-muovit pitävät parhaiten, läpikuultavat ovat märällä liukkaimpia.
Kestävyys: kuinka hyvin kiekko sietää puita, kiviä ja asfalttia. Läpikuultavat premium-muovit kestävät parhaiten, perusmuovit heikoimmin.
Vakaus: sama malli on eri muoveissa hieman eri vakaa, ja kuluessaan kiekko muuttuu alivakaammaksi.
Jäykkyys: jäykkä kiekko irtoaa kädestä puhtaasti ja sietää vääntöä, pehmeä pysähtyy maahan ja koriin paremmin ja toimii kylmässä.
Paino: osa muoveista mahdollistaa selvästi tavallista kevyemmät kiekot.
Hinta: perusmuovit ovat edullisimpia, erikoiserät kalleimpia. Hinnat voivat vaihdella.
Kolme perustyyppiä ja erikoismuovit
Tyyppi
Pito
Kestävyys
Hintaluokka
Tyypillinen käyttö
Esimerkkejä
Perusmuovi
Erinomainen
Heikoin, kuluu nopeasti
Edullisin
Putterit, aloituspaketit, kiekot joiden halutaan kuluvan sisään
Innova DX, Discmania D-Line ja P-Line, Latitude 64 Zero ja Retro, MVP Electron, Prodigy 300, Kastaplast K3
Keskitason muovi
Erittäin hyvä
Kohtalainen
Keskihintainen
Putterit ja midarit, kun halutaan pitoa ja hieman lisää kestoa
Innova Pro, KC Pro ja XT, Discraft Jawbreaker, Prodigy 350G
Läpinäkymätön premium
Hyvä tai erittäin hyvä
Erittäin hyvä
Premium
Yleisvalinta kaikkiin heittokiekkoihin
Innova Star, Discmania S-Line ja Q-Line, Discraft ESP, Latitude 64 Gold, MVP Neutron, Kastaplast K1, Clash Steady
Läpikuultava premium
Hyvä kuivalla, liukkaampi märällä
Paras
Premium
Draiverit, ylivakaat kiekot, puustoiset ja kiviset radat
Innova Champion, Discmania C-Line, Discraft Z Line, Latitude 64 Opto, MVP Proton, Westside VIP
Glow eli pimeässä hohtava muovi: ladataan UV-lampulla tai valolla. Glow-seos on usein hieman jäykempi ja vakaampi kuin tavallinen versio. Kokemuksemme mukaan kirkkaimmin hohtavat MVP:n ja Axiomin Eclipse sekä Kastaplastin K1 Glow.
Kevyet muovit: mikrokuplilla tai kevyemmällä seoksella tehdyt kiekot, kuten Innova Blizzard Champion, Latitude 64 Opto Air ja Zero Gravity, Discraft Z Lite, Prodigy Air sekä MVP:n ja Axiomin Fission. Kevyt kiekko lentää pidemmälle rauhallisella käsinopeudella mutta on herkempi tuulelle. Kevyimmät muovit myös kelluvat: Latitude 64 Zero Gravity, Dynamic Discs Drift ja Kastaplast K4.
Pehmeät ja joustavat versiot: Innova GStar, Discraft FLX, Soft-versiot MVP:ltä, Axiomilta ja Kastaplastilta sekä Prodigyn G-muovit. Parhaimmillaan kylmässä ja lähestymisissä.
Kaksiväriset halo-, orbit- ja horizon-muovit: kehä ja keskusta ovat eri väriä. Ero on pääosin ulkonäössä, mutta halo-versiot ovat usein aavistuksen jäykempiä ja vakaampia.
Värisekoitukset ja kimalteet: swirl, burst, cosmic, spectrum, metal flake ja glimmer. Ominaisuudet vastaavat pohjamuovia, metal flake on tyypillisesti hieman ylivakaampi.
Kierrätys- ja biopohjaiset muovit: Kastaplast K1 Grind, Prodigy ReBlend, MVP ja Axiom R2 Neutron, Dynamic Discs BioFuzion sekä kasvipohjainen Clash Planty.
Kahden muovin rakenteet: MVP:n ja Axiomin GYRO-overmold, jossa tiheämpi kehä lisää pyörimisvakautta, Discmanian Q-Line Premier, jossa massaa on siirretty kehälle, Latitude 64:n Project Grip ja ChainGrip, joissa pinta tai ulkokehä on erityisen pitävä, Clashin Tone, jossa kehän alaosa on jäykempää muovia, sekä Discraftin Fuzed Line.
Valmistajan ilmoittamat lentonumerot koskevat mallia, eivät yksittäistä muovia. Käytännössä sama malli käyttäytyy eri muoveissa hieman eri tavoin, koska muovi kutistuu jäähtyessään eri verran ja vaikuttaa kannen kupevuuteen ja kehän sauman korkeuteen.
Läpikuultava premium on keskimäärin ylivakain ja säilyttää vakautensa pisimpään.
Läpinäkymätön premium on keskimäärin hieman suorempi ja liitää usein aavistuksen enemmän.
Perusmuovi on uutena usein lähellä lentonumeroita mutta muuttuu nopeasti alivakaammaksi.
Kevyet muovit tuottavat alivakaampia ja pidemmälle liitäviä kiekkoja.
Glow-, halo- ja metal flake -versiot ovat usein hieman vakaampia kuin pohjamuovinsa.
Kuluminen ei ole pelkästään haitta. Moni kokenut pelaaja heittää samaa mallia useassa kulumisasteessa: uusi premium-kiekko on vakaa versio ja sisään kulunut perusmuovikiekko suora tai kääntävä versio. Jos haluat valmiiksi sisään heitetyn kiekon, käytetyt kiekot ovat edullinen tapa kokeilla. On hyvä muistaa, että erot ovat keskimääräisiä: myös valmistuserä, paino ja yksittäisen kiekon muoto vaikuttavat.
Puttausputteri: pitävä perusmuovi tai keskitason muovi. Kovuus on makuasia: pehmeä jää ketjuihin helpommin, kova irtoaa kädestä puhtaammin.
Avausputteri ja lähestymiskiekko: premium-muovi, koska kiekko saa osumia ja sen halutaan säilyvän samanlaisena.
Midari: läpinäkymätön premium on varmin yleisvalinta. Perusmuovi toimii, jos haluat kiekon kuluvan suoraksi.
Väylädraiveri ja pituusdraiveri: premium-muovi. Terävä kehä kolhiintuu perusmuovissa nopeasti, ja lento muuttuu.
Ylivakaa tuulikiekko: läpikuultava premium, jotta vakaus säilyy.
Pelaajan mukaan
Aloittelija: edullinen perusmuovi tai kevyt premium, tärkeintä on hidas ja alivakaa malli sopivassa painossa. Katso kiekot aloittelijoille.
Aktiiviharrastaja: putteri perusmuovissa, muut kiekot läpinäkymättömässä premium-muovissa. Yksi muovi per malli helpottaa lentojen oppimista.
Kilpapelaaja: sama malli kahdessa tai kolmessa muovissa ja kulumisasteessa eri vakauksia varten sekä varakappaleet tärkeimmistä kiekoista samasta erästä.
Olosuhteiden mukaan
Sade ja kosteus: läpinäkymätön premium tai perusmuovi, pyyhe mukaan.
Pakkanen: pehmeät ja joustavat seokset, koska kaikki muovit kovettuvat kylmässä ja kovat perusmuovit voivat haljeta osumasta.
Puustoiset ja kiviset radat: läpikuultava premium kestää parhaiten.
Pimeä ja hämärä: glow-muovi ja UV-lamppu.
Lumi ja pitkä heinä: kirkas väri on tärkeämpi kuin muovi.
Taulukko näyttää, mitkä muovit vastaavat eri valmistajilla karkeasti toisiaan. Tuntumassa on eroja, mutta taulukon avulla löydät tutun muovin vastineen toiselta merkiltä.
Valmistaja
Perusmuovi
Läpinäkymätön premium
Läpikuultava premium
Pehmeä tai joustava
Kevyt
Glow
Discmania
D-Line, P-Line, Exo, Geo, Active Base
S-Line, Q-Line, Lux
C-Line, Neo
D-Line Flex 1, Soft Exo, G-Line
Blizzard C-Line
Glow C-Line, Color Glow C-Line
Innova
DX
Star, Halo Star
Champion
GStar, R-Pro
Blizzard Champion
Glow Champion, Proto Glow
Axiom, MVP, Streamline
Electron
Neutron, Plasma
Proton
Soft-versiot
Fission
Eclipse, Total Eclipse
Latitude 64
Zero, Retro, Sense
Gold, Grand, Project Grip
Opto
Zero Soft, Zero Megasoft
Opto Air, Zero Gravity
Moonshine
Discraft
Putter Line
ESP
Z Line, Big Z
FLX-versiot, Putter Line Soft
Z Lite
Z Glo, Mega Glo
Prodigy Disc
300, 200, BaseGrip
500, ProFlex, DuraFlex
400, 750
G-versiot, Soft, Ultra Soft
Air
400 Glow
Westside Discs
BT, Origio
Tournament
VIP
BT Soft
VIP Air
VIP Moonshine
Kastaplast
K3
K1
–
K1 Soft, K4
K4 (Sten)
K1 Glow, K4 Glow
Clash Discs
Hardy, Softy
Steady, Planty
Sunny
Softy
–
–
Dynamic Discs
Classic, Prime
Fuzion
Lucid
Classic Soft
Lucid Air, Drift
Moonshine
Prodiscus
Basic
Ultrium
Premium
Platinium
–
–
1. Discmania: muovilaadut
Discmania on vuonna 2006 Suomessa perustettu valmistaja ja vuonna 2026 Powergripin myydyin kiekkomerkki. Mallistoja on ollut kolme: Originals (esim. P2, MD3, FD, DD3), Evolution (esim. Essence, Method, Instinct) ja edullinen Active. Viime vuosina malleja on siirretty Evolutionista Originals-mallistoon, esimerkiksi Tacticista tuli P4. Kullakin mallistolla on omat muovinimensä, mutta logiikka on sama: perusmuovi, läpinäkymätön premium ja läpikuultava premium.
Tärkein uutuus on Q-Line. Se on tavallista tiheämpi premium-seos, joka kehitettiin Premier-teknologian kiekkoihin: kansi voidaan tehdä ohuemmaksi ja jopa 10 % kiekon massasta siirtyy kehälle. Discmanian mukaan tämä parantaa kiekon pyörimisen säilymistä ja liitoa. Vuonna 2026 Q-Line on selvästi myydyin yksittäinen muovilaatu koko valikoimassamme.
Tiheä, kestävä ja pitävä premium-seos kiiltävällä pinnalla. Käytössä Premier-kiekoissa (mm. DD1, DD3, FD, MD3), joissa massaa on siirretty kehälle. Valinta, kun haet maksimipituutta ja pitkää käyttöikää.
Läpikuultava ja Discmanian premium-muoveista kestävin. Säilyttää lento-ominaisuudet pitkään ja on tyypillisesti hieman ylivakaampi kuin sama malli S-Linessa. Märällä liukkaampi kuin läpinäkymättömät muovit.
Läpinäkymätön premium, jossa on C-Linea parempi pito ja hieman pehmeämpi tuntuma. Kestää hyvin ja kuluu hallitusti. Suosittu draivereissa ja midareissa.
Originals-malliston perusmuovi. Erinomainen pito, edullinen hinta, kuluu nopeimmin. Numero kertoo kovuuden: Flex 1 on pehmein, Flex 3 kovin. P2-putterissa meillä myydyin muovi vuonna 2026.
Putterimuovi, jossa on D-Linen pito mutta parempi kulutuskestävyys. Discmanian mukaan vuodesta 2025 valmistettu P-Line on kaikkien aikojen kestävin perusmuovi.
Evolution-malliston läpinäkymätön premium: erittäin pitävä kaikissa olosuhteissa ja säilyttää lentonsa hyvin. Vapor tarkoittaa voimakasta värikuviointia.
C-Line, jonka kehässä on mikroskooppisia ilmakuplia. Mahdollistaa nopeat draiverit hyvin kevyissä painoissa. Kevyimmissä painoissa kuplia on eniten, joten ne eivät välttämättä kestä osumia yhtä hyvin kuin painavammat.
Ulkonäköversioita. Luster C-Line on yhtä kestävä kuin C-Line mutta yleensä hieman läpinäkymättömämpi, ja lento voi mallista riippuen poiketa tavallisesta C-Linesta. Shimmer S-Line on S-Line, johon on lisätty metallihohtoisia ainesosia, ja tuntuma on lähellä tavallista S-Lineä.
Powergripin vinkki: Putteriin D-Line Flex 2 tai Exo, midareihin ja draivereihin Neo tai S-Line, kun haluat pitoa, ja C-Line, kun kiekon pitää kestää puita ja pysyä vakaana. Q-Line on valinta, kun haet draivereihin lisää pituutta. Aloittelijalle Active Premium on edullinen ensimmäinen premium-kiekko.
Innova on vuonna 1983 perustettu lajin pioneeri ja maailman tunnetuin kiekkovalmistaja. Innovan muovinimet ovat monelle lajin yleiskieltä: Champion ja Star ovat premium-muovien mittapuita ja DX perusmuovien.
Premium-muovien keskinäinen vakausjärjestys on kokemuksemme mukaan keskimäärin Champion, Halo Star ja Star. Metal Flake Champion on tavallista Championia ylivakaampi ja Blizzard Champion selvästi alivakaampi, koska se tuottaa huomattavasti kevyempiä kiekkoja.
Läpinäkymätön premium: Championin kestävyys ja selvästi parempi pito. Hieman pehmeämpi ja tyypillisesti aavistuksen vähemmän vakaa kuin Champion. Innovan myydyin muovi meillä vuonna 2026.
Läpikuultava ja erittäin kestävä. Yleensä jäykempi ja ylivakaampi kuin sama malli muissa muoveissa. Säilyttää lentonsa vuosia myös puustoisilla radoilla.
Starin ja Metal Flaken yhdistelmä, jossa kaksi muovia kohtaa muotissa ja jokainen kiekko on väritykseltään yksilö. Käytössä erityisesti Tour Series -kiekoissa.
Champion, johon on lisätty mikroskooppisia ilmakuplia. Mahdollistaa nopeat draiverit jopa noin 130 gramman painoissa. Hyvä valinta, kun käsinopeus ei vielä riitä täyspainoisiin draivereihin.
Pitävämpiä kuin premium-muovit ja kestävämpiä kuin DX. Pro lisää liitoa mutta kuluu melko nopeasti alivakaaksi, KC Pro on jäykkä ja suosittu puttereissa (Aviar, Roc), R-Pro on pehmeä ja tarttuva putterimuovi.
Pro-muovin pehmeämpi versio, käytössä puttereissa.
Powergripin vinkki: Aloittelijalle DX tai Star kevyemmissä painoissa, kehittyvälle pelaajalle Star ja GStar, kovaan käyttöön ja vastatuuleen Champion ja Halo Star.
Axiom Discs kuuluu yhdysvaltalaiseen MVP-perheeseen ja käyttää samaa GYRO-overmold-tekniikkaa kuin MVP: kiekon ydin ja kehä valetaan erikseen, ja kehä on tiheämpää materiaalia. Massa painottuu kehälle, mikä lisää kiekon pyörimisvakautta. Axiomin tunnistaa värikkäistä kehistä. Muovit ovat samat kuin MVP:llä ja Streamlinella, joten yhden merkin tuntuma on tuttu koko perheessä.
Mikrokuplatekniikalla valmistettu premium. Ydin on kevyempi, jolloin massa painottuu entistä enemmän kehälle ja kiekkoja saadaan myös kevyempinä painoina ilman, että kestävyys kärsii.
Näyttävät erikoisväritykset. Lento- ja kesto-ominaisuudet pohjamuovin mukaiset.
Powergripin vinkki: Neutron on varma yleisvalinta ja Electron Firm tai Soft puttereihin. Fission, kun haluat kevyemmän draiverin premium-kestävyydellä, ja Eclipse tai Particle Glow Proton Soft pimeän ajan peleihin.
MVP Disc Sports on GYRO-overmold-tekniikan kehittäjä. MVP:n kiekoissa kehä oli pitkään aina musta, mutta vuoden 2026 valmistuseristä alkaen kehä on valkoinen. Muutos koskee vain ulkoasua, ja mustakehäisiä kiekkoja on vielä myynnissä. Muovivalikoima on sama kuin sisarmerkeillä Axiom ja Streamline. Vuoden 2026 myynnissämme MVP:n järjestys on Neutron, Proton, Fission ja Electron.
Mikrokuplatekniikalla valmistettu premium. Ydin on kevyempi, jolloin massa painottuu entistä enemmän kehälle ja kiekkoja saadaan myös kevyempinä painoina ilman, että kestävyys kärsii.
Latitude 64 valmistaa kiekkonsa Skellefteåssa Ruotsissa, ja samalta tehtaalta tulevat myös Westside Discsin, Dynamic Discsin ja Kastaplastin kiekot. Latitude 64:n, Westsiden ja Dynamic Discsin muovit vastaavat siksi pitkälti toisiaan. Perusvalikoiman lisäksi Latitudella on Royal-mallisto omine muoveineen (Grand, Clear ja Sense).
Uusimmat kehitysaskeleet liittyvät pitoon. Project Grip yhdistää kaksi premium-muovia: pinta on erittäin tarttuva, mutta ydin ja kehä pysyvät jäykkinä. Project ChainGrip on putterimuovi, jossa ydin ja sisäkehä ovat Zero Hard -muovia ja ulkokehä valmistajan kaikkien aikojen pitävintä seosta, jotta putti jäisi paremmin ketjuihin.
Zero-muovin erittäin kevyt versio: kiekot painavat tyypillisesti noin 120–130 g ja kelluvat vedessä. Kevyt kiekko lentää pidemmälle pienemmällä voimalla, joten muovi sopii lapsille, aloittelijoille ja rauhallisella käsinopeudella heittäville sekä vesiväylille.
Royal-malliston läpinäkyvä premium. Valmistajan mukaan hieman jäykempi tuntuma, luotettava pito ja korkea kestävyys, ja kiekko voi olla uutena aavistuksen vakaampi kuin sama malli muissa muoveissa. Käytössä myös Team Series -nimikkokiekoissa.
Kahden muovin putteriratkaisu: jäykkä Zero Hard -ydin ja erittäin pitävä ulkokehä. Latitude 64 kutsuu sitä kokeelliseksi prototyypiksi. Saatavana mm. Pure- ja Peak-puttereissa.
Zero-putterimuovin kehittyneempi versio: jäykkä kansi, tarttuva pinta ja selvästi perus-Zeroa parempi kestävyys. Pito säilyy myös kosteassa ja kylmässä. Saatavana mm. Pure-, Peak-, Keystone-, Dagger-, Hope- ja Mercy-puttereissa.
Kierrätetystä materiaalista valmistettu premium-tyyppinen seos. Tuntuma on lähellä premium-muovia, mutta kestävyys ei ole aivan samaa tasoa.
Powergripin vinkki: Opto on kestävin yleisvalinta ja Gold sama pitävämpänä. Royal-mallistosta Grand ja Clear, kun haluat viimeistellymmän tuntuman. Putteriin Zero Medium tai kestävämpi Zero Pro, ja jos ote lipsuu märällä, Project Grip.
Discraft on yhdysvaltalainen perinnevalmistaja, jonka tunnetuimpia malleja ovat Buzzz, Zone ja Luna. Muovien perusjako on selkeä: ESP on läpinäkymätön ja pitävä premium, Z Line läpikuultava ja kestävin.
Läpikuultava ja Discraftin kestävin perusvalikoiman muovi. Tyypillisesti jäykempi ja ylivakaampi kuin ESP. Discraftin myydyin muovi meillä vuonna 2026.
Jawbreaker on pilkullinen, erittäin pitävä seos puttereihin ja midareihin. Z Jawbreaker yhdistää Z-muovin kestävyyden ja Jawbreakerin pidon, ja sitä käytetään erikoiserissä.
Kahden premium-muovin yhdistelmä, jossa muovit muodostavat kehälle kuvion. Tunnetuin esimerkki on BuzzzSaw, jonka kehällä näkyy sahanterää muistuttava kuvio. Kestävä ja pitävä. Fuzed Buzzzin vakaus vaihtelee kiekoittain: jälleenmyyjien havaintojen mukaan litteämmät kiekot ovat tavallista Buzzzia alivakaampia ja liitävämpiä, kupevammat vakaampia.
Powergripin vinkki: ESP, kun pito ratkaisee, Z Line, kun haluat kiekon säilyvän samanlaisena vuosia, ja Big Z, kun haet jäykempää ja vakaampaa versiota. Putteriin Putter Line tai Jawbreaker.
Prodigy Disc nimeää muovinsa numeroin. Nyrkkisääntö: mitä suurempi numero, sitä kestävämpi ja jäykempi muovi. G-pääte tarkoittaa pitävämpää ja joustavampaa versiota. Edullisella Ace Line -mallistolla on omat muovinimensä. Taulukko etenee perusmuoveista premium-muoveihin ja lopuksi erikoisversioihin.
Sataprosenttisesti kierrätetty seos, joka tehdään tuotannon laatuvaatimuksia täyttämättömistä premium-kiekoista. Tuntuma on lähellä Prodigyn premium-muoveja ja ulkonäkö omaleimainen.
Spectrum tarkoittaa värisekoitettua erikoisväritystä. Lento- ja kesto-ominaisuudet vastaavat pohjamuovia, eli 500 Spectrum on täysiverinen 500-muovi näyttävällä väripinnalla.
Powergripin vinkki: Putteriin 300 tai 350G, kun haluat pitoa, ja 750, kun putterin pitää kestää avausheittoja. Draivereihin ja midareihin 400 on kiiltävä ja liukas yleisvalinta, 500 taas selvästi pitävämpi ja hieman pehmeämpi. Jos haet parasta pitoa tai kaunista värisekoitusta, valitse 500 Spectrum, ja jos pito lipsuu kylmällä tai märällä, G-muovit ja 300 Fractal ovat varmoja valintoja. Ace Line on edullinen tapa aloittaa.
Westside Discs on suomalaislähtöinen merkki, jonka kiekot valmistetaan Latitude 64:n tehtaalla Ruotsissa. Muovit vastaavat Latitude 64:n muoveja eri nimillä: VIP vastaa Optoa ja Tournament Goldia.
Tukholmalainen Kastaplast, jonka osaomistaja Latitude 64 on, tunnetaan yhdestä asiasta ylitse muiden: K1-muovista, jota pidetään yleisesti yhtenä lajin parhaista pidon ja kestävyyden yhdistelmistä. Valikoima on tarkoituksella suppea.
Sataprosenttisesti kierrätetystä K1-tuotantomateriaalista valmistettu muovi. Värillinen ydin ja vaalea kehä erottavat sen tavallisesta K1:stä, lennon on tarkoitus vastata alkuperäistä.
Pehmeä hybridimuovi perus- ja premium-muovin väliltä: erittäin tarttuva, kumimainen ja vedessä kelluva. Kulumisjäljet näkyvät, mutta lento säilyy. Käytössä kevyessä Sten-kiekossa, joka on tarkoitettu heittelyyn, lämmittelyyn ja lajiin tutustumiseen.
Streamline Discs on MVP-perheen kolmas merkki. Kiekot valetaan yhdestä kappaleesta ilman overmold-kehää, joten tuntuma on perinteinen, mutta muovit ovat täsmälleen samat kuin MVP:llä ja Axiomilla.
Powergripin vinkki: Sama valintalogiikka kuin MVP:llä ja Axiomilla: Neutron yleiskäyttöön ja Proton kovaan kulutukseen. Eclipse on kirkkaasti hohtava valinta pimeän ajan peleihin.
Clashin premium ja meillä ylivoimaisesti myydyin muovi vuonna 2026. Erittäin kestävä, hyvä pito ja sopivasti joustoa. Tuntuma on lähellä läpinäkymättömiä premium-muoveja kuten Star.
Kasvipohjaisista, uusiutuvista raaka-aineista valmistettu muovi. Tuntuma muistuttaa Steadya, hieman pehmeämpi ja tarttuvampi, ja kuluu jonkin verran nopeammin.
Kahden muovin rakenne: kehän alaosa on jäykempää, vääntöä kestävää muovia ja kiekon yläosa erittäin pitävää premium-seosta. Ulkonäkö on kolmiulotteinen ja kaksisävyinen.
Kirkas eli läpinäkyvä ja Steadya jäykempi premium-seos. Kestää vääntöä paremmin ja toimii hyvin kuumalla kelillä.
Powergripin vinkki: Steady kaikkiin heittokiekkoihin ja Sunny, kun haluat jäykemmän ja vääntöä paremmin kestävän version. Hardy tai Softy puttauskäyttöön.
Uusi kevyt perusmuovi: joustava, tarttuva ja vedessä kelluva. Kevyt paino tuo pituutta pienemmällä voimalla, joten se sopii aloittelijoille, junioreille ja vesiväylille.
Nimikkosarjojen jäykempiä seoksia ja erikoisvärityksiä.
Powergripin vinkki: Lucid yleiskäyttöön ja kovaan kulutukseen, Fuzion, kun haluat enemmän pitoa. Putteriin Classic-sarja ja kevyisiin heittoihin Drift.
Pehmeä perusmuovi, jossa on valmistajan mukaan paras pito kaikissa olosuhteissa. Parhaimmillaan puttereissa ja lähestymiskiekoissa. Saatavana myös kovempana Hard-versiona.
Hieman pehmeämpi premium, jossa pito ja tuntuma ovat valmistajan mukaan omaa luokkaansa. Valmistajan valikoiman paras muovi kylmille keleille.
Powergripin vinkki: Ultrium, kun haluat kestävyyttä ja pitoa myös sateella, Premium avaus- ja lähestymiskiekkoihin ja Platinium kylmille keleille. Putteriin Basic tai Basic Hard.
Aloittelijalle sopii putteriin pitävä perusmuovi ja draivereihin sekä midareihin joko perusmuovi tai kevyempi premium-muovi. Perusmuovi on edullinen ja pitävä, premium säilyttää lentonsa pidempään. Tärkeämpää kuin muovi on valita riittävän hidas ja alivakaa kiekko sopivassa painossa.
Mikä on kestävin frisbeegolfkiekon muovi?
Kestävimpiä ovat läpikuultavat premium-muovit, kuten Discmania C-Line, Innova Champion, Discraft Z Line, Latitude 64 Opto, MVP ja Axiom Proton, Westside VIP ja Dynamic Discs Lucid. Ne säilyttävät lento-ominaisuutensa tyypillisesti vuosia.
Vaikuttaako muovilaatu kiekon lentoon?
Vaikuttaa. Sama kiekkomalli on läpikuultavassa premium-muovissa yleensä hieman ylivakaampi kuin läpinäkymättömässä premium-muovissa, ja perusmuovissa usein suorin tai alivakain. Lisäksi perusmuovi kuluu nopeasti, jolloin kiekko muuttuu alivakaammaksi. Erot ovat keskimääräisiä, ja myös valmistuserä, kannen kupevuus ja paino vaikuttavat.
Mikä muovi on paras putteriin?
Puttauskäyttöön useimmat valitsevat pitävän perusmuovin, esimerkiksi Discmania D-Line, Innova DX tai KC Pro, Latitude 64 Zero, Axiom ja MVP Electron, Prodigy 300 tai 350G, Kastaplast K3 tai Discraft Putter Line. Avausheittoihin käytettävä putteri kannattaa valita premium-muovissa, koska se kestää osumia paremmin.
Mikä muovi toimii parhaiten talvella ja sateella?
Kylmässä muovi kovettuu, joten pehmeämmät ja joustavammat seokset toimivat parhaiten, esimerkiksi Innova GStar, Discraft FLX, MVP ja Axiom Soft-versiot, Kastaplast K1 Soft ja Prodigyn G-muovit. Sateella läpinäkymättömät premium-muovit ja perusmuovit pitävät paremmin kuin läpikuultavat. Lumessa kannattaa valita kirkas väri.
Miksi sama kiekko maksaa eri muovissa eri verran?
Hinta seuraa raaka-ainetta ja valmistustapaa. Perusmuovit ovat edullisimpia, premium-muovit selvästi kalliimpia ja erikoiserät, kuten glow-, halo- ja nimikkokiekot, kalleimpia. Premium-kiekko kestää kuitenkin moninkertaisesti pidempään, joten käyttökertaa kohden hintaero tasoittuu.
Ovatko eri valmistajien muovit keskenään vertailukelpoisia?
Pääpiirteissään ovat. Lähes jokaisella valmistajalla on perusmuovi, läpinäkymätön premium ja läpikuultava premium. Esimerkiksi Innova Star, Discmania S-Line, Discraft ESP, Latitude 64 Gold ja MVP Neutron ovat samaa tyyppiä. Tuntumassa ja pidossa on silti eroja, joten muovia kannattaa kokeilla kädessä myymälässä.
Muovin tuntuma selviää parhaiten kädessä. Powergripin myymälöissä Helsingissä, Tampereella, Turussa, Kuopiossa ja Oulussa voit vertailla muoveja rinnakkain, ja myyjämme auttavat valinnassa. Verkkokaupassa muovin voi valita tuotehaun suodattimista. Opas on päivitetty syyskuussa 2026.
Oma kori pihalla on nopein tapa kehittää puttia. Kymmenen minuuttia päivässä tuo enemmän toistoja kuin viikoittainen radalla käynti. Alla ensin kolme suositustamme käyttötarkoituksen mukaan, sitten perustelut ja koko valikoima.
Kolme suositusta
Aloittelijalle
Discmania Active Target
Hintaluokka 199 € (hinta voi vaihdella)
18 ketjua, paino 15,5 kg ja PDGA-hyväksyntä Basic-tasolla. Myydyin korimme ja hyvä ensimmäinen kori pihalle.
Kevyt ja nopeasti kasattava kori, joka kulkee auton takakontissa treeneihin ja mökille. Kokoaminen ja purku onnistuvat muutamassa minuutissa ilman työkaluja.
Pihakori kaudeksi
Tukevampi kori, joka jää pihalle kevätsäistä syksyyn. Enemmän painoa ja vakaampi jalusta, mutta talveksi kori otetaan suojaan.
Kilpatason kori
Kuumasinkitty kori, joka on suunniteltu olemaan ulkona ympäri vuoden. Se jätetään paikalleen kesät talvet, eikä sitä tarvitse purkaa, kantaa sisälle tai huoltaa kauden vaihtuessa. Kilpatason kori ei ole vain seurojen ja ratojen väline: se on myös kotipihan paras ratkaisu silloin, kun korille on pysyvä paikka. Hankintahinta on kertaluonteinen ja käyttöikä mitataan vuosikymmenissä.
Tärkein huomio kotikorin ostajalle: suurin osa harjoituskoreista on sähkösinkittyjä tai maalattuja, eikä niitä ole tarkoitettu ympärivuotiseen ulkokäyttöön Suomessa. Niiden käyttöikä pitenee merkittävästi, kun kori otetaan talveksi sisälle tai katokseen. Jos et halua kantaa koria mihinkään, valitse kuumasinkitty kilpatason kori: se jää pihaan pysyvästi ja kestää siellä vuosikymmeniä.
Mitä korin valinnassa kannattaa katsoa
Ketjujen määrä ja rakenne
Ketjut pysäyttävät kiekon. Edullisissa koreissa ketjuja on vähemmän ja ne roikkuvat yhdessä kehässä, kilpatason koreissa ketjuja on enemmän ja kahdessa rivissä. Kahden rivin rakenne pitää myös sivuun osuvat putit korissa.
Paino ja tukevuus
Kevyt kori on helppo siirtää mutta altis tuulelle. Esimerkiksi Active Target painaa 15,5 kg, mikä on kompromissi siirreltävyyden ja vakauden välillä. Jos kori jää paikalleen tuuliselle pihalle, painota rengasjalka esimerkiksi hiekkasäkeillä.
Kasaus ja siirtely
Jos korin kasaaminen kestää kauan, se jää kasaamatta. Kaksiosainen keskiputki mahtuu takakonttiin, ja apupyörä jalassa helpottaa siirtelyä pihan poikki.
Säänkesto
Tämä erottaa harjoituskorin kilpatason korista selvimmin. Kuumasinkitty kilpatason kori kestää kosteutta, pakkasta ja auringon vuodesta toiseen ilman toimenpiteitä. Sähkösinkityt ja maalatut harjoituskorit kannattaa ottaa talveksi sisälle, jotta ne eivät ruostu. Tarkista keväisin, että siipimutterit ja ketjujen kiinnitykset ovat kireällä.
Mitat ja PDGA-luokitus
PDGA-luokituksia on kaksi tasoa: Basic riittää harjoitteluun ja pienempiin kisoihin, Championship on virallisten kilpailujen taso. Mitä lähempänä korin mitat ja ketjurakenne ovat kilpatason koria, sitä paremmin pihalla opittu putti siirtyy kisakierrokselle.
Valikoimamme korit
Discmania Active Target — hintaluokka 199 €
Valikoimamme yleisin kotikori. 18 ketjua kahdella vaakaketjurivillä yhdistettynä, korkeus 143 cm, rengasjalan halkaisija 63 cm ja paino 15,5 kg. PDGA-hyväksytty Basic-tasolla, eli koria voi käyttää myös PDGA:n alaisissa kilpailuissa. Metalliosat eivät ole kuumasinkittyjä, joten kori säilytetään talvella sisätiloissa.
Sopii: ensimmäiseksi koriksi, pihaputtaukseen ja seuran harjoituksiin.
Kevyt ja nopeasti kasattava harjoituskori, joka on suunniteltu siirtelyyn. Hyvä valinta silloin, kun kori liikkuu pihan, mökin ja treenipaikan välillä eikä jää pysyvästi paikalleen.
Sopii: mukana kulkevaksi koriksi ja kevyeen pihakäyttöön.
Kilpakäyttöön soveltuva kori, jota on silti helppo liikutella jalassa olevan apupyörän ansiosta. Keskiputki on kahdessa osassa, joten kori mahtuu peräkonttiin, ja kasaus onnistuu muutamassa minuutissa. Maalatut metalliosat ovat sähkösinkittyjä, joten koria ei suositella ympärivuotiseen ulkokäyttöön.
Sopii: päivittäiseen puttiharjoitteluun ja seuran tapahtumiin.
Prodigy Disc T2 Professional rengasjalalla — hintaluokka 449 €
PDGA:n Championship-tason kori, eli korkein mahdollinen luokitus. StrikeZone-rakenteessa on 24 ketjua kahdessa rivissä, 16 ulompaa ja 8 sisäketjua. Rakenne on anteeksiantava myös hieman keskeltä sivuun osuville puteille, ja kiekon läpimeno tai ulos pomppaaminen on käytännössä hyvin epätodennäköistä. Luokkansa edullisin Championship-kori.
Sopii: kilpapelaajalle, kotipihan pysyväksi koriksi ja omalle radalle.
DiscGolfPark Pro Target rengasjalalla — hintaluokka 499 €
Kilpatason kori kotimaiselta valmistajalta ja tämän oppaan ainoa kori, joka on tarkoitettu jäämään pihaan pysyvästi. Kuumasinkityt osat kestävät Suomen sään ympäri vuoden, joten koria ei tarvitse purkaa syksyllä eikä kasata keväällä. Korkeus 150 cm, yläraudan halkaisija 56 cm, alaraudan halkaisija 69 cm ja ottoalueen korkeus 48 cm. Rengasjalan ansiosta kori on tarvittaessa siirrettävissä, ja sama kori on saatavana myös maahan asennettavalla putkella.
Sopii: kotipihan pysyväksi koriksi, seuralle ja yrityksen alueelle.
Varaa korin taakse tilaa ohi meneville kiekoille. Kova putti lentää helposti 10–20 metriä korin ohi.
Älä sijoita koria ikkunoiden, autojen tai naapurin tontin suuntaan.
Tasainen alusta pitää korin suorassa ja tekee puttaamisesta johdonmukaisempaa.
Merkitse pihalle vakiomatkat 5, 8 ja 10 metriä, niin harjoittelusta tulee mitattavaa.
Jos maasto viettää, sijoita kori alarinteeseen. Ohi menneet kiekot pysähtyvät lähemmäs.
Usein kysytyt kysymykset
Kestääkö kori ulkona talven?
Kuumasinkitty kilpatason kori kestää, ja se on tarkoitettukin olemaan ulkona ympäri vuoden ilman purkamista. Sähkösinkityt ja maalatut harjoituskorit, kuten Active Target ja ProBasket Trainer, kannattaa ottaa talveksi suojaan.
Montako ketjua kotikorissa pitää olla?
Harjoitteluun riittää 18 ketjun kori. Jos haluat korin pitävän putit kuten kilpailukori, valitse kahdessa rivissä oleva 24 ketjun rakenne.
Voiko kotikoria käyttää kilpailuissa?
Kilpailukäyttö edellyttää PDGA-hyväksyntää. Active Target on hyväksytty Basic-tasolla ja Prodigy T2 Championship-tasolla.
Tarvitseeko kori asennusputken?
Rengasjalalliset mallit seisovat omillaan eivätkä vaadi asennusta. Kilpatason korin voi myös asentaa maahan upotettavaan putkeen, jolloin kori pysyy tukevasti paikallaan ja on silti nostettavissa pois esimerkiksi nurmikonleikkuun ajaksi.
Mikä on hyvä ensimmäinen kori?
Discmania Active Target. Se on riittävän tukeva pihalle, PDGA-hyväksytty ja hinnaltaan järkevä ensimmäiseksi koriksi.
Yhteenveto
Aloita käyttötarkoituksesta: liikkuuko kori mukanasi, jääkö se pihalle kaudeksi vai jääkö se pihaan pysyvästi. Harjoituskori on edullinen tapa aloittaa, mutta kilpatason kori ostetaan kerran: se jätetään paikalleen, se kestää ulkona vuosikymmeniä ja putti vastaa kisakierroksen tilannetta. Powergrip suosittelee aloittamaan Active Targetilla ja siirtymään kilpatason koriin, kun puttaamisesta on tullut päivittäistä.
Autamme mielellämme valinnassa myymälöissä Oulussa, Turussa, Tampereella, Helsingissä ja Kuopiossa sekä asiakaspalvelussa osoitteessa myynti@powergrip.fi.
Discmania Q-Line eli Premier-muovi – mitä se on ja mille kiekoille sitä saa
Discmania Q-Line on muovi, jonka ympärille on rakennettu lupaus pidemmistä heitoista ilman että heittäjän tarvitsee muuttaa mitään omassa tekemisessään. Kyse on kahdesta asiasta, jotka kulkevat käsi kädessä: Premier-teknologiasta ja sitä varten kehitetystä Q-Line-muovista. Käymme läpi mistä niissä on kyse ja mitä malleja meiltä löytyy.
Premier-teknologia lyhyesti
Perinteisessä frisbeegolfkiekossa massa jakautuu melko tasaisesti kannen ja reunan kesken. Premier-teknologiassa kiekon kansi on suunniteltu uudelleen niin, että sen paino on noin kymmenen prosenttia alan keskiarvoa kevyempi. Säästynyt massa on siirretty kiekon ulkoreunaan.
Fysiikka hoitaa loput. Kun massa on kauempana pyörimisakselista, kiekon hitausmomentti kasvaa, ja kiekko säilyttää pyörimisnopeutensa pidempään. Käytännössä tämä tarkoittaa pidempää liitoa ja vakaampaa lentorataa myös silloin, kun heitto ei ole täydellinen.
Mitattua, ei mutua
Discmania testasi Q-Line Premier DD3:n ja tavallisen S-Line DD3:n GameProofer-laitteella. Premier-kiekko sai 8 % korkeamman pyörimisnopeuden ja 5 % paremman pyörimisen säilymisen.
Discmanian oma esittely Premier-teknologiasta.
Miksi Q-Line-muovi piti kehittää
Uusi painonjakauma ei toiminut vanhoilla materiaaleilla. Kun kantta ohennetaan, kiekkoon tarvitaan tiheämpää muovia, jotta sallittu maksimipaino saavutetaan edelleen. Q-Line on vastaus tähän: Discmanian tiheäkoostumuksisin muovisekoitus, joka on samalla kestävä ja pitävä, ja jonka pinta on kiiltävä.
Tämä selittää myös sen, miksi Premier-mallit ovat omia muottejaan. Q-Line-muovia ei voi käyttää perinteisissä muoteissa, joten DD1:stä, DD3:sta ja Cloud Breakerista on jouduttu tekemään kokonaan uudet versiot. Lentonumerot voivat siksi poiketa hieman klassisista vastineistaan, vaikka kiekot on suunniteltu käyttäytymään mahdollisimman samalla tavalla.
Kiekot on tehty myös näyttämään erilaisilta. Ensimmäiset värit olivat Pearl White, Nordic Blue ja Vermilion Red, ja niiden rinnalle on tullut Discmania Orange ja Salmon Pink.
Q-Line-mallit valikoimassamme
Saatavuustilanne 19.9.2026. Valikoima elää jatkuvasti, joten ajantasaiset mallit, värit ja painot näet tuotesivuilta.
Lentää suoraan kuin midari, mutta poikkeuksellinen liito tuo selvästi lisää matkaa. Premier-versiossa liito on vielä korkeampi eikä kiekko käänny nopeudella. Tarkkuuskiekko ahtaille väylille ja hallituille sijoitusheitoille.
Discmanian luotetuin midari. Parempi pyörimisen säilyminen tarkoittaa, että kiekko pitää heittolinjansa pidempään eikä käänny sivutuulessa yhtä helposti. Hyvä valinta pelaajalle, joka haluaa yhden midarin joka tilanteeseen.
DD3:n pikkuveli: alivakaampi ja lentoradaltaan suorempi. Pienempi reuna ja sileä kupu tekevät siitä miellyttävän otteeseen. Antaa lisämetrejä ilman että heittovoimaa tarvitsee kasvattaa, joten se on luonteva askel nopeampiin kiekkoihin siirtyvälle.
Vuosia Discmanian pituusdraiverivalikoiman selkäranka. Premier-versio on vakaa tai lievästi ylivakaa, kestää nopean irrotuksen eikä käänny voimalla heitettäessä. Reunan tuntuma tekee siitä toimivan myös kämmenheittäjälle.
Sarjan ylivakain pituusdraiveri, joka ei käänny edes kovassa vastatuulessa. Premier-versiossa vakaus säilyy, mutta liito ja eteenpäin työntävä loppuosa tuovat lisää matkaa. Kiekko tilanteisiin, joissa lopputuloksen pitää olla ennustettava.
Nordic Phenom -sarjan uusin osa Swirl Q-Line -muovissa. Premier DD3 on ollut Anttilan avainkiekko kovimmissa kisoissa, ja tämä on sama kiekko hänen omalla leimallaan.
Niklas Anttilan mukaan Premier DD1:stä saa kaiken irti ilman valtavaa käsinopeutta, ja se kuuluu hänen mielestään jokaisen bägiin. Premier DD3:n lentorataa hän kuvaa tiiviimmäksi kuin tavallisen DD3:n, mikä auttaa pitämään kiekon puiden välissä ja tuo samalla lisämetrejä.
Niklas Anttila heittää Q-Line Premier DD1:tä.
Anttila vertailee Premier DD3:a muihin DD3-versioihin.
Kannattaako Q-Line sinulle?
Jos heität jo entuudestaan FD:tä, MD3:a, DD1:tä tai DD3:a, Premier-versio on suoraviivaisin tapa hakea lisää matkaa: sama muotti, sama tuttu lentorata, enemmän pyörimistä. Kiekkoa ei tarvitse opetella uudelleen.
Jos taas olet vasta rakentamassa bägiä, kannattaa aloittaa FD:stä ja MD3:sta. Nopeat pituusdraiverit palkitsevat vasta kun heittotekniikka on kunnossa, ja hitaampi kiekko tuottaa useimmille pelaajille pidemmät heitot kuin liian nopea.
Kaikki Q-Line-kiekot ovat Powergrip Buybackin piirissä, joten voit testata uuden kiekon ja palauttaa sen 30 päivän sisällä myymälään, jolloin hyvitämme puolet hinnasta lahjakorttina. Muista tehdä ostoksesi asiakastilillesi ja palauttaa kiekko myymäläämme.
Epäselvää mikä malli sopisi omaan peliin? Kysy meiltä myymälässä tai verkkokaupan asiakaspalvelusta – autamme mielellämme. Kannattaa lukea myös oppaamme frisbeegolfkiekon valinnasta ja muovilaaduista.
Eveliina Salonen on jälleen maailmanmestari – ja meidän laskuissamme jo legenda
Eveliina Salonen voitti elokuussa 2026 Milfordissa, Michiganissa uransa toisen frisbeegolfin maailmanmestaruuden. Ensimmäinen tuli vuonna 2024, ja väli on täyttynyt Major-voitoista sellaista tahtia, ettei suomalaisessa frisbeegolfissa ole vastaavaa nähty. Eveliina kuuluu Team Powergripiin, joten voitto tuntuu meillä myös omalta.
Näin MM-kisat ratkesivat
Salonen nousi kärkiryhmään heti ensimmäisestä kierroksesta eikä poistunut sieltä. Toisella kierroksella hän otti johdon, jota ei enää luovuttanut. Lopullinen voittomarginaali oli 17 heittoa – modernin ajan suurin MM-kisojen naisten sarjassa.
Yhdeksän heiton johto ennen viimeistä kierrosta olisi antanut varaa pelata varman päälle. Sen sijaan Salonen heitti viikonlopun parhaan kierroksen: bogeyton 14 alle parin Toboggan-radalla, uusi naisten ratasennätys ja mukaan vielä eagle kolmoselta.
Tunnusluku
MM-kisat 2026
Voittomarginaali
17 heittoa
Tapahtumaratingi
1023 – korkein MM-suoritus naisten sarjan historiassa
Viimeinen kierros
1057-ratingi, bogeyton −14
Birdie-prosentti
52 %
Väylän osumat
81 %
Bogeyt koko kisassa
5, ei yhtään tuplabogeyta
Miksi puhumme legendasta
Meidän laskuissamme tämä voitto teki Eveliinasta legendan, nuoresta iästään huolimatta. Perustelut ovat lukuja, eivät adjektiiveja: kaksi maailmanmestaruutta, kuudes Major-voitto, joka nosti hänet tasoihin Juliana Korverin kanssa naisten sarjan neljänneksi eniten Majoreita voittaneena, viisi kiertuevoittoa yhdellä kaudella eli oma ennätys, ja nousu maailmanlistan ykköseksi. Kesällä 2026 hän oli jo täydentänyt European Openin voitolla uransa Major-Grand Slamin – siihen ovat yltäneet Champions Cupin aikakaudella vain Kristin Tattar ja Paige Pierce.
Eveliinan nimikkokiekot
Nimikkokiekot ovat rajoitettuja eriä, ja osa hänen aiemmista sarjoistaan on jo loppuunmyyty. Nämä ovat tällä hetkellä saatavilla.
Bägi on Innovaa ensimmäisestä putterista viimeiseen draiveriin. Kokonaisuus on hyvä muistutus siitä, että huipun kiekot ovat pääosin perusmalleja: Aviar, Mako3, Thunderbird, Firebird, Destroyer. Erikoisuuksia ei tarvita, kun muotit ovat tuttuja ja heitto toistuu.
Niklas Anttila voitti huhtikuussa 2026 PDGA Champions Cupin ja on ensimmäinen suomalainen MPO-pelaaja, joka on voittanut Major-tason kilpailun. Käymme tässä läpi hänen bäginsa kiekko kiekolta: mitä muottia ja mitä muovia hän tarkalleen heittää, saako sen meiltä, ja jos ei saa, mikä on lähin vastaava.
Saatavuustiedot on tarkistettu 18.9.2026 kirjoitushetkellä. Osa kiekoista on nimikkosarjojen rajoitettuja eriä, joten tilanne voi muuttua nopeasti. Ajantasaisen saatavuuden näet aina tuotesivulta.
Bägi ja saatavuus yhdellä silmäyksellä
Paikka
Niklaksen kiekko
Meiltä
Putti
P1, Flex 3 Vapor D-Line
Sama kiekko
Heittoputteri
P1, Flex 2 D-Line
Lopussa
Lähestyminen
The Drop, Horizon S-Line 2026
Edellinen erä
Lähestyminen
Tactic ja P4
Sama muotti
Midari
MD3, Swirl P-Line ja C-Line
C-Line kyllä
Midari
MD1, C-Line
Sama kiekko
Väylä
FD3, C-Line ja S-Line
S-Line kyllä
Väylä
PD Nordic Phenom, S-Line
Sama kiekko
Pituus
DD3 Nordic Phenom 5, Swirl Q-Line
Sama kiekko
Pituus
Cloud Breaker, Horizon ja Swirl S-Line
Sama muotti, eri muovi
Niklas Anttilan putteri
Niklas Anttila puttaa P1:llä. Hänen pääputterinsa on oma nimikkoversio Flex 3 Vapor D-Line -muovissa, joka on Discmanian pitävistä putterimuoveista jäykin, ja hän on käyttänyt sitä vuoden 2025 lopusta lähtien. Heittoputterina ja varakiekkoina hänellä on samaa muottia Flex 2 D-Line -muovissa.
>
SAMA KIEKKO
Niklas Anttila P1 – D-Line Flex 3 Vapor
D-Line Flex 3 Vapor · Putti · 2 | 3 | 0 | 0
Täsmälleen sama kiekko, jolla Niklas Anttila puttaa. Jokainen yksilö on kuvattu erikseen, joten näet minkä kiekon saat.
Flex 2 D-Line P1 eli hänen heittoputterinsa on meiltä käytännössä loppu. Lähin vastaava on sama P1-muotti P-Line-muovissa, joka kestää kulutusta hieman paremmin.
>
SAMA MUOTTI
P-line Flex 3 P1
P-line Flex 3 · Putti
Sama jäykkyysluokka kuin hänen pääputterissaan, kestävämmässä premium-muovissa.
Tärkein lähestymiskiekko on hänen oma nimikkokiekkonsa The Drop. Vuoden 2026 Creator Series -erä on Horizon S-Line -muovissa ja lentonumeroiltaan 4 | 3 | 0 | 3. Se on aiempia eriä hieman hitaampi ja ylivakaampi, eikä käänny edes kovassa kämmenheitossa.
Vuoden 2026 Horizon S-Line -erä on meiltä loppumassa: Oulun verkkokauppavarastossa sitä ei enää ole ja koko ketjussa on vain muutama kappale. Edellistä Creator Series -erää Horizon C-Line -muovissa on sen sijaan hyvin. Muotti on sama, muovi hieman eri.
>
NIMIKKOSARJA
Niklas Anttila Drop – Horizon C-Line Creator Series
Horizon C-Line · Lähestyminen
Niklas Anttilan nimikkosarjan Drop edellisenä eränä. Sama muotti kuin hänen nykyisessä lähestymiskiekossaan.
Dropin rinnalla hänellä on Tactic ja P4 vaihtelevissa muoveissa. Niitä hän käyttää suoriin lähestymislinjoihin, joissa ei tarvita yhtä voimakasta loppufeidiä.
>
SAMA MUOTTI
Soft Exo Tactic
Soft Exo · Lähestyminen
Pehmeä ja pitävä perusmuovi, joka tuntuu hyvältä myös märällä kelillä.
MD3 on hänen työjuhtansa keskipitkällä matkalla. Hän käyttää erityisesti omia Big Splatter -leimallisia Swirl P-Line -yksilöitään sekä C-Line-versioita. MD1 on bägissä täysin suoria linjoja ja loivia kääntöjä varten.
Swirl P-Line MD3:a Big Splatter -leimalla meillä ei ole. C-Line MD3 eli hänen toinen muovivalintansa löytyy, samoin MD3 kolmessa muussa muovissa.
>
SAMA KIEKKO
C-Line MD3
C-Line · Päämidari
Sama muovi kuin Niklas Anttilan C-Line-yksilöissä. Kestävä ja ennustettava.
Väyläpaikalla on kaksi muottia. FD3 on ylivakaa työkalu kaarreheittoihin ja kämmenheittoon, ja sitä hän käyttää sekä C-Linessa että S-Linessa. PD on hänen oma nimikkosarjansa Nordic Phenom, joka täyttää paikan kontrollin ja pituuden välissä.
>
SAMA KIEKKO
Niklas Anttila PD Nordic Phenom – Special Blend S-Line
DD3 on hänen kulmakivensä pitkällä matkalla. Nykyinen versio on nimikkosarjan Nordic Phenom 5 Swirl Q-Line -muovissa. Champions Cupin voiton jälkeen hän on kertonut, että kapeampi lentorata antoi aiempaa enemmän varmuutta metsäiselle radalle. Cloud Breaker täydentää DD3:a hieman eri vakaudella: sillä saa isot hyzerit ja hallitut flex-linjat.
>
SAMA KIEKKO
Niklas Anttila DD3 Nordic Phenom 5 – Swirl Q-Line
Swirl Q-Line · Pituusdraiveri
Hänen nykyinen päädraiverinsa ja sama nimikkosarjan erä. Swirl Q-Line tekee jokaisesta yksilöstä erinäköisen.
Niklas Anttilan bägi ei sellaisenaan sovi kaikille. Suurin osa draivereista on nopeita ja ylivakaita, ja ne vaativat kovan heittonopeuden. Jos haluat saman rakenteen omalle tasollesi:
Ota sama putteri. P1 toimii kaikilla tasoilla ja on myös hyvä heittoputteri.
Ota sama midari. MD3 on yhtä käyttökelpoinen aloittelijalle kuin ammattilaiselle.
Korvaa nopeat draiverit hitaammilla. DD3:n sijaan väylädraiveri kuten FD tai PD riittää pitkälle, jos heitto ei ole vielä yli sataa metriä.
Valitse kevyempi paino. Sama muotti kevyempänä lentää alivakaammin ja on helpompi heittää.
P1:tä. Pääputteri on oma nimikkoversio Flex 3 Vapor D-Line -muovissa, jota hän on käyttänyt vuoden 2025 lopusta lähtien. Heittoputterina hänellä on Flex 2 D-Line -versioita.
Mikä on Niklas Anttilan Nordic Phenom?
Nordic Phenom on hänen oma nimikkosarjansa Discmanialla. Sarjaan kuuluu sekä PD-väylädraivereita että DD3-pituusdraivereita, ja erät on numeroitu. Nykyinen DD3 on Nordic Phenom 5.
Mikä on Niklas Anttilan Drop?
The Drop on hänen nimikkolähestymiskiekkonsa. Vuoden 2026 Creator Series -erä on Horizon S-Line -muovissa ja lentonumeroiltaan 4 | 3 | 0 | 3.
Mitä draiveria Niklas Anttila heittää?
DD3:a. Nykyinen versio on nimikkosarjan Nordic Phenom 5 Swirl Q-Line -muovissa. Väyläpaikalla hän käyttää PD Nordic Phenomia ja FD3:a.
Sopivatko nämä kiekot aloittelijalle?
Putteri ja midari kyllä. Nopeat draiverit eivät: ne vaativat kovan heittonopeuden lentääkseen suunnitellusti. Katso sen sijaan aloittelijan kiekot.
Mitä Niklas Anttila voitti vuonna 2026?
PDGA Champions Cupin huhtikuussa 2026. Se oli hänen uransa ensimmäinen Major-voitto ja ensimmäinen suomalaisen MPO-pelaajan Major-voitto.
Frisbeegolfreppu ja -laukku: näin valitset oikean
Frisbeegolfreppu on kiekkojen jälkeen lajin tärkein hankinta. Hyvä reppu pitää kiekot järjestyksessä, kulkee selässä mukavasti koko kierroksen ja kestää vuosia. Tässä oppaassa käymme läpi, miten valitset oikean kokoisen frisbeegolflaukun, mihin ominaisuuksiin kannattaa kiinnittää huomiota ja mitä malleja suosittelemme eri tasoisille pelaajille. Jos tiedät jo mitä etsit, siirry suoraan laukkuvalikoimaamme.
Laukun valinta alkaa kiekkomäärästä. Liian pieni reppu jää nopeasti ahtaaksi, ja liian iso reppu on turhaa painoa selässä. Nyrkkisääntö: valitse reppu, johon mahtuu nykyiset kiekkosi ja noin viisi lisää. Kiekkomäärä kasvaa lähes kaikilla ensimmäisten pelikausien aikana.
Alle 10 kiekkoa: kevyt olkalaukku tai pieni reppu riittää.
10–18 kiekkoa: reppu, jossa on kunnon olkaimet, putteritasku ja juomapullotasku.
Yli 18 kiekkoa: tour-tason reppu, jossa on lantiotuki ja tilaa varusteille.
Kiekkojen lisäksi mukaan lähtee yleensä juomapullo, pyyhe, minikiekko, eväät ja sadevaatteet. Mitä pidempiä kierroksia pelaat, sitä enemmän varustetilalla ja kantomukavuudella on merkitystä.
Frisbeegolflaukku aloittelijalle
Aloittelija pärjää 3–8 kiekolla, joten laukun ei tarvitse olla iso eikä kallis. Tärkeintä on, että kiekot kulkevat mukana helposti ja kädet jäävät vapaiksi. Hyvän aloittelijalaukun saa alle 30 eurolla.
Prodigy BP-4
Prodigy BP-4 on suosituksemme ensimmäiseksi repuksi. Se on pienikokoinen ja kevyt, mutta siihen mahtuu jopa 16–18 kiekkoa, joten se ei jää heti pieneksi. Yläosassa on oma tasku parille putterille, sivussa pullotasku ja materiaalina kestävä ripstop-kangas.
Prodigy ACE Starter Bag
Prodigy ACE Starter Bag on edullisin tapa saada kiekot kulkemaan järjestyksessä. Kompaktiin olkalaukkuun mahtuu 5–7 kiekkoa, ja siinä on erillinen putteritasku sekä pieni tasku puhelimelle. Hyvä valinta aloituspaketin kaveriksi sekä lapsille ja nuorille.
Innova Discover Backpack
Innova Discover Backpack on kevyt perusreppu 12–15 kiekolle. Ylätaskuun mahtuu putteri tai lompakko ja puhelin, ja juomapullolle on oma taskunsa.
Kun pelaat viikoittain ja kiekkoja on kertynyt toistakymmentä, repun kantomukavuus ja taskujen toimivuus alkavat ratkaista. Hintaluokassa 50–110 euroa saa jo repun, jolla pelaa vuosia.
Prodigy BP-3 V3
Prodigy BP-3 V3 on kevyt, kompakti ja edullinen reppu, jossa on kaikki hyvältä frisbeegolfrepulta vaadittavat ominaisuudet. Siihen mahtuu jopa 17 kiekkoa, ja varusteille on pullotasku sekä roiskevesitiiviit vetoketjulliset sivutaskut. Pehmustetut olkaimet on uudistettu kokonaan aiempaan malliin verrattuna. Luonteva seuraava askel aloittelijalaukusta.
Prodigy BP-2 V3
Prodigy BP-2 V3 on ollut monen tasoisten pelaajien suosikki julkaisustaan lähtien. Keskikokoiseksi repuksi se on yllättävän tilava: valmistajan mukaan reppuun mahtuu yhteensä noin 28 kiekkoa, kun tilavat sivutaskut otetaan käyttöön. Varusteina on kaksi eristettyä litran pullotaskua, sateenvarjoteline sekä teipatut, vettä pitävät vetoketjut. V3-versiossa materiaali on vettä hylkivä nylon ripstop, painoa on lähtenyt puoli kiloa, olkahihnojen ja selän pehmusteita on lisätty ja putteritaskua on laajennettu. Hyvä valinta, kun BP-3 alkaa käydä pieneksi.
Prodigy BP-1 V3
Prodigy BP-1 V3 on Prodigyn suurin reppu ja edullisin tapa saada tour-tason tilat. Päätaskuun mahtuu 20–26 kiekkoa, ylätaskuun neljä putteria ja etutaskuun kaksi putteria. Laajennettaviin sivutaskuihin mahtuu tarvittaessa vielä noin kymmenen kiekkoa tai varusteet. Lisäksi repussa on kaksi eristettyä litran pullotaskua, magneettisulkimiset tarviketaskut, sateenvarjotasku, metalliset tukitangot ja korokekiskoilla vahvistettu pohja. Vettä hylkivä ripstop-kangas ja 2,1 kilon paino tekevät siitä varteenotettavan vaihtoehdon myös kilpapelaajalle, jonka budjetti ei veny premium-luokkaan.
Discmania Fanatic Sky Backpack
Discmania Fanatic Sky Backpack on Discmanian suurin reppu ja alle sadan euron hintaluokan tilavimpia. Päätaskuun mahtuu yli 18 kiekkoa, ylätaskun putterilokeroihin viisi putteria ja etuläppään yksi kiekko. Muunneltaviin sivutaskuihin saa joko juomapullot tai kymmenkunta lisäkiekkoa, jolloin kokonaiskapasiteetti on valmistajan mukaan yli 30 kiekkoa. Repussa on 1,9 cm paksut olka- ja ristiselkäpehmusteet, tukikiskoilla varustettu jäykkä pohja ja sateenvarjoteline. Paino on 1,79 kg.
Samassa hintaluokassa kannattaa katsoa myös Innova Excursion Pack, kevyt reppu 20–25 kiekolle.
GRIPeq: frisbeegolfreppu kilpapelaajalle ja vuosiksi eteenpäin
Kilpapelaaja kantaa mukanaan 18–25 kiekkoa, vettä, eväät, sadevarusteet ja usein jakkaran tai sateenvarjon. Täysi reppu painaa helposti yli kymmenen kiloa, joten olkaimien, selkäosan ja lantiotuen merkitys korostuu. Tässä luokassa suosittelemme GRIPeq-reppuja.
GRIP Equipment valmistaa maailman suosituimmat frisbeegolfreput, ja Powergrip on GRIPeq:n virallinen jakelija Euroopassa. GRIPeq-reput ovat myydyimpiä laukkujamme, ja syy on yksinkertainen: ne ovat ergonomisia, tukevia kantaa ja kestävät kovaa käyttöä vuodesta toiseen.
Kestävät materiaalit: vahva nylonkangas, YKK-vetoketjut ja Woojin Duraflex -soljet
Kantomukavuus: muotoillut, paksusti pehmustetut olkaimet sekä lantio- ja alaseläntuki
Toimiva tilaratkaisu: laajennettavat sivutaskut, nouseva putteritasku ja isot pullotaskut
GRIPeq CX1 on edullisin tapa päästä kiinni GRIPeq-laatuun. Päätasku on mitoitettu 14–16 kiekolle ja vetoketjullinen ylätasku kolmelle putterille. Sivutaskut ovat laajennettavat kuten isommissa malleissa, ja etuosan tarrapintaan voi kiinnittää omat merkit. CX1 on valinta aktiiviharrastajalle, joka ei tarvitse kahtakymmentä kiekkoa mutta haluaa repun, joka kestää vuosia. Sateen varalle CX1:een sopii GRIPeq Sadesuoja X Series.
GRIPeq BX3
GRIPeq BX3 on yksi maailman suosituimmista frisbeegolfrepuista ja useimmille paras valinta. Päätaskuun mahtuu 15–18 kiekkoa ja ylätaskuun 2–3 putteria. Laajennettavat sivutaskut, kaksi eristettyä litran pullotaskua, erinomainen lantiotuki ja paksusti pehmustetut olkaimet tekevät siitä mukavan myös pitkillä kierroksilla. Tyhjäpaino on 1,9 kg, eli BX3 on selvästi AX6:ta kevyempi ja ketterämpi.
GRIPeq AX6
GRIPeq AX6 on GRIPeq-malliston lippulaiva. Päätaskuun mahtuu 22–24 kiekkoa, ylätaskuun neljä putteria ja kokonaiskapasiteetti on jopa 28 kiekkoa. Slip Sleeve -tasku pitää sateenvarjon tai tuolin mukana, noutajalle on oma taskunsa ja lannetyyny on aiempaa paksumpi. Tyhjäpaino on noin 2,2 kg. AX6 on valinta pelaajalle, joka haluaa kaiken mukaan eikä tingi kantomukavuudesta.
BX3 vai AX6?
Jos kannat alle 20 kiekkoa, valitse BX3: se on kevyempi ja riittää useimmille kilpapelaajillekin. Jos kannat yli 20 kiekkoa, pelaat pitkiä kisapäiviä tai haluat tuolin ja sateenvarjon kulkemaan repussa, valitse AX6. Molempiin sopii GRIPeq Sadesuoja XL Series.
GRIPeq AX5 vai AX6?
AX5 on poistuva malli, ja AX6 on sen seuraaja. Jos olet etsimässä AX5:ttä, suosittelemme siirtymään suoraan AX6:een. Tärkeimmät uudistukset AX5:een verrattuna:
Suurempi kapasiteetti: 22 kiekon päätasku ja 2 kiekon etuläppätasku
Neljän putterin ylätasku säädettävällä korkeudella
Suurempi päätaskun aukko, josta kiekot saa helpommin käteen
Oma tasku noutajalle ja uudistettu sateenvarjoteline
Paksumpi lannetyyny ja tiheämmät olkahihnojen pehmusteet
Reppuun kannattaa lisätä myös pyyhe kiekkojen kuivaamiseen ja juomapullo.
Muut merkit valikoimassamme
Suosituksemme painottuvat malleihin, joita pidämme hinta-laatusuhteeltaan parhaina, mutta valikoimassamme on reppuja kaikilta merkittäviltä valmistajilta.
Squatch: premium-reppuja, joiden erikoisuus on sisäänrakennettu kylmälaukku. Legend on samaa kokoluokkaa kuin GRIPeq AX6, Lore ja Link hieman pienempiä.
Sigr: pohjoismaista suunnittelua premium-luokassa. Odin ja Balder kilpailevat GRIPeq BX3:n ja AX6:n kanssa.
Latitude 64: edullisesta Swift Bagista Core Pro- ja Luxury-reppuihin.
Discmania: Fanatic Go ja Fanatic Sky harrastajalle sekä Tour Bag kilpapelaajalle.
Innova: Discover, Adventure Pack ja Excursion Pack kattavat aloittelijasta aktiiviharrastajaan.
Frisbeegolfkärry on vaihtoehto pelaajalle, joka ei halua tai voi kantaa painavaa reppua selässä. Kärry säästää selkää ja olkapäitä, ja se toimii samalla istuimena. Parhaimmillaan kärry on tasaisilla puistoradoilla ja pitkinä kisapäivinä. Jyrkissä ja juurakkoisissa metsämaastoissa reppu on ketterämpi.
Parilla kiekolla pärjää ilmankin, mutta jo 3–5 kiekon kanssa laukku helpottaa pelaamista selvästi. Edullinen aloittelijalaukku maksaa vähemmän kuin kaksi kiekkoa.
Reppu vai olkalaukku?
Reppu jakaa painon molemmille olkapäille ja on lähes aina mukavampi, kun kiekkoja on yli kymmenen. Olkalaukku on kevyt ja nopea valinta pienelle kiekkomäärälle ja lyhyille kierroksille.
Kuinka iso reppu kannattaa ostaa?
Valitse reppu, johon mahtuu nykyiset kiekkosi ja noin viisi lisää. Useimmille aktiiviharrastajille 14–18 kiekon reppu on sopivin.
Mikä on paras frisbeegolfreppu?
Useimmille paljon pelaaville paras valinta on GRIPeq BX3: siihen mahtuu 15–18 kiekkoa, se on kevyt kantaa ja kestää vuosia. Edullisemmassa hintaluokassa suosittelemme Prodigy BP-3 V3:a.
Kestääkö frisbeegolfreppu sadetta?
Laadukkaat reput kestävät kevyttä sadetta, mutta eivät ole vesitiiviitä. Kunnon sateessa mallikohtainen sadesuoja pitää kiekot ja varusteet kuivina.
Miten frisbeegolfreppu puhdistetaan?
Harjaa kuiva lika pois ja pyyhi kostealla liinalla ja miedolla pesuaineella. Anna repun kuivua avoimena huoneenlämmössä. Konepesua emme suosittele, koska se rasittaa pehmusteita ja runkoa.
Voinko kokeilla reppua ennen ostamista?
Kyllä. Myymälöissämme Helsingissä, Tampereella, Turussa, Oulussa ja Kuopiossa voit sovittaa reppuja selkään ja kokeilla niitä omilla kiekoillasi.
Yhteenveto
Valitse laukku kiekkomäärän mukaan ja jätä hieman kasvunvaraa. Aloittelijalle suosittelemme Prodigy BP-4:ää tai ACE Starter Bagia, aktiiviharrastajalle Prodigy BP-3 V3:a tai BP-2 V3:a ja pitkäikäistä laatua hakevalle GRIPeq CX1:tä, BX3:a tai AX6:ta. Jos olet epävarma, ota yhteyttä tai tule käymään myymälässä, niin autamme löytämään sopivan repun.
Näin aloitat frisbeegolfin – kiekot, radat ja ensimmäinen kierros
Frisbeegolfin aloittamiseen tarvitset yhden kiekon ja radan. Suomessa on yli tuhat rataa, ja suurin osa niistä on ilmaisia. Tässä oppaassa kerromme, mitkä kiekot sopivat aloittelijalle, mistä löydät sopivan radan ja miten ensimmäinen kierros pelataan.
Vaihtoehtoja on kolme. Kaikilla pääsee radalle samana päivänä.
Yksi kiekko
Yksi putteri tai midari riittää lajin kokeilemiseen. Suoraan lentävällä kiekolla voit heittää avauksen, lähestymisen ja putin. Tämä on edullisin tapa selvittää, onko laji sinua varten.
Discmania Active Base Sensei
Suora ja helppo putteri, edullisin tapa aloittaa. Nopeus 3.
Putteri, midari ja väylädraiveri kattavat kaikki tilanteet radalla. Putterilla heität lyhyet heitot koriin, midarilla lähestymiset ja lyhyet avaukset ja väylädraiverilla pidemmät avaukset. Tällä kokoonpanolla pärjäät hyvin ensimmäisen kauden.
Discmania Active Premium Sensei
Sama suora putteri kestävämmässä muovissa. Nopeus 3.
Näiden tilalle voi valita myös muita vaihtoehtoja. Alla asiantuntijamme Nikon suositukset videolla.
Valmis aloituspaketti
Jos et halua vertailla kiekkoja, valitse valmis setti. Seteissä on aloittelijalle sopiva putteri, midari ja draiveri, ja hinta on edullisempi kuin erikseen ostettuna.
Prodigy Disc Ace BaseGrip Kiekkosetti
Kolme kevyttä kiekkoa: putteri, midari ja draiveri. Sopii myös lapsille ja nuorille.
Aloittelijan yleisin virhe on ostaa liian nopea kiekko. Pituusdraiveri vaatii kovan lähtönopeuden lentääkseen suunnitellusti. Hitaammalla heitolla se kaartaa aikaisin sivuun ja jää lyhyemmäksi kuin putteri tai midari.
Kiekon kyljessä tai tuotesivulla on neljä numeroa: nopeus, liito, vakaus ja feidi (englanniksi speed, glide, turn ja fade). Aloittelijalle riittää kolme nyrkkisääntöä:
Nopeus enintään 7. Putterit ovat nopeudeltaan 1–3, midarit 4–5 ja väylädraiverit 6–8.
Vakausarvo nolla tai sen alapuolella, esimerkiksi 0, -1 tai -2. Tällainen kiekko lentää rauhallisellakin heitolla suoraan.
Feidi enintään 2, jolloin kiekko ei käänny lennon lopussa jyrkästi sivuun.
Paino vaikuttaa myös. Aikuiselle sopii useimmiten 165–175 gramman kiekko. Lapsille ja kevyemmin heittäville 140–160 grammaa on helpompi. Voit valita verkkokaupassamme jokaisen kiekon painon ja värin itse.
UDisc-sovellus näyttää lähimmät radat, väyläkartat ja muiden pelaajien arviot. Sillä voit myös kirjata tulokset.
Suomalainen UPSI-sovellus tarjoilee oman hyvän tapansa kirjata tuloksia ja seurata mitä kaverit tekevät.
Valitse ensimmäiseksi radaksi sellainen, jossa suurin osa väylistä on alle sata metriä. Avoin puistorata on helpompi kuin metsärata, koska kiekko löytyy helpommin ja puut eivät pysäytä heittoja. Frisbeegolfradat.fi näyttää jokaisen radan vaikeusluokituksen, joten helpoimmat radat löytyvät nopeasti.
Näin pelaat ensimmäisen kierroksen
Frisbeegolfin idea on sama kuin golfissa: rata kierretään mahdollisimman vähillä heitoilla. Säännöt oppii yhdellä kierroksella.
Jokainen väylä alkaa heittopaikalta eli tiiltä. Väyläopasteesta näet väylän muodon, pituuden ja ihannetuloksen eli parin.
Seuraava heitto heitetään siitä, mihin edellinen kiekko pysähtyi.
Vuorossa on aina se pelaaja, jonka kiekko on kauimpana korista.
Väylä päättyy, kun kiekko jää koriin tai ketjuihin. Heitot lasketaan yhteen, ja pienin tulos voittaa.
Älä heitä, jos väylällä tai sen lähellä on ihmisiä. Odota, että edellä pelaavat ovat poissa heittolinjalta. Jos kiekko lentää kohti ihmisiä, huuda kovaa Fore.
Päästä nopeampi ryhmä ohi, ja vie roskat mukanasi.
Tuloksilla ei ole ensimmäisillä kierroksilla merkitystä. Moni aloittelija jättää pisteet kokonaan laskematta ja keskittyy siihen, että kiekko lähtee kädestä jotakuinkin hallitusti.
Kolme heittoa, joilla pärjäät
Rystyheitto
Yleisin heittotapa. Kiekko lähtee vartalon ohi rystypuoli edellä, samaan tapaan kuin tavallista frisbeetä heitettäessä. Aloita paikaltaan ilman vauhtiaskelia ja keskity siihen, että kiekko irtoaa vaakatasossa.
Kiekko heitetään kyljen vierestä kämmenpuoli edellä. Oikeakätisen kämmenheitto kaartaa lopussa oikealle eli päinvastaiseen suuntaan kuin rystyheitto, joten sillä pääset kiertämään esteitä toiselta puolelta.
Pyyhe. Märkä kiekko luistaa kädestä, ja Suomessa kiekko on usein märkä.
Harjoituskori kotipihalle tai mökille. Puttiharjoittelu on nopein tapa parantaa tulosta.
Käytetyt kiekot. Edullinen tapa kokeilla uusia malleja. Käytetty kiekko on usein hieman alivakaampi (usein helpompi heittää) kuin uusi, mikä sopii aloittelijalle.
Yksi riittää kokeilemiseen. Kolmella kiekolla eli putterilla, midarilla ja väylädraiverilla pärjäät koko ensimmäisen kauden.
Paljonko frisbeegolfin aloittaminen maksaa?
Yksittäinen kiekko maksaa noin 9–20 euroa ja kolmen kiekon aloituspaketti noin 25–40 euroa. Useimmat radat ovat ilmaisia, joten muita kuluja ei tule.
Sopiiko frisbeegolf lapsille?
Sopii. Lapselle kannattaa valita kevyt, noin 120–150 gramman kiekko ja lyhyt puistorata. Ohutreunainen putteri tai midari istuu pieneen käteen parhaiten.
Kannattaako ensimmäiseksi kiekoksi ostaa draiveri?
Ei pituusdraiveria. Se lentää aloittelijan heitolla lyhyemmälle kuin midari. Hidas ja alivakaa väylädraiveri sopii kolmanneksi kiekoksi putterin ja midarin rinnalle.
Mitä lajin sanat tarkoittavat?
Tii on heittopaikka, par väylän ihannetulos ja birdie yhden heiton paria parempi tulos. Loput löydät frisbeegolfin sanastosta.
Kysy meiltä
Myyjämme pelaavat itse ja auttavat valitsemaan ensimmäiset kiekot. Sinun ei tarvitse tietää lajista mitään ennen kuin tulet käymään. Myymälöissä pääset kokeilemaan, miltä eri kiekot tuntuvat kädessä.
Powergrip-myymälät ovat Helsingissä, Tampereella, Turussa, Oulussa ja Kuopiossa. Verkkokaupan asiakaspalvelu vastaa myös WhatsAppissa.
Suosituin Discmania-draiveri on vuonna 2026 Q-Line DD1 (11 / 6 / -1 / 2), ja aloittelijalle helpoimmat Discmanian draiverit ovat FD (7 / 6 / 0 / 1) ja Essence (8 / 6 / -2 / 1). Kokeneelle heittäjälle eniten pituutta antavat DD3 ja Cloud Breaker, ja tuuleen ja kämmenheittoon luotettavimmat ovat PD, FD3 ja Splice.
Tässä oppaassa vertaillaan kaikki Discmanian nykyiset draiverit yhdessä taulukossa ja esitellään suosituimmat mallit tarkemmin. Valinnat perustuvat Discmanian ilmoittamiin lentonumeroihin sekä Powergripin myynti- ja varastotietoihin. Jos laji on vasta alussa, lue myös aloittelijan opas frisbeegolfin kiekkoihin ja ratoihin.
Team Discmania fanitapaamisessa MM-kisoissa 2025 Powergrip Tampereen myymälässä.
Nopea valinta: mikä Discmania-draiveri sopii sinulle?
Draiverit jaetaan nopeuden mukaan väylädraivereihin (nopeus 6–9) ja pituusdraivereihin (nopeus 10–13). Lentonumerot ovat Discmanian ilmoittamat. Saman mallin numerot voivat erota muovin mukaan, ja Q-Line-muovin numerot on merkitty erikseen.
Mallit, joissa ei ole linkkiä, eivät ole jatkuvasti valikoimassamme, ja niiden saatavuus vaihtelee. Kysy tarvittaessa myymälöistä tai asiakaspalvelusta.
Jokaisessa draiverissa on neljä lentonumeroa: nopeus, liito, vakaus ja feidi (speed, glide, turn, fade).
Nopeus (1–14) kertoo, kuinka paljon voimaa kiekko tarvitsee lentääkseen suunnitellusti. Nopea kiekko kulkee vastatuuleen paremmin, mutta vaatii enemmän käsinopeutta.
Liito (1–7) kertoo, kuinka kauan kiekko pysyy ilmassa. Paljon liitoa helpottaa pituutta, vähän liitoa parantaa tarkkuutta tuulessa.
Vakaus (+1 – -5) kertoo, kuinka paljon kiekko kaartaa lennon alussa. Oikeakätisen rystyheitossa alivakaa kiekko (esimerkiksi -2) kaartaa lennon alussa oikealle. Kämmenheitolla ja vasenkätisellä suunnat ovat peilikuvat.
Feidi (0–5) kertoo, kuinka voimakkaasti kiekko kaartaa lennon lopussa. Oikeakätisen rystyheitossa feidi vie kiekon lopussa vasemmalle, kämmenheitolla ja vasenkätisellä oikealle. Arvo 0 päättyy suoraan, arvo 4–5 kaartaa jyrkästi ja pysähtyy nopeasti.
Tarkemmin numerot selitetään lentonumero-oppaassa. Alla olevassa videossa Powergrip Europe näyttää, miksi kiekko ei aina lennä suoraan.
Suosituimmat Discmania-draiverit esittelyssä
Discmania DD1 – myydyin draiveri
DD1 on DD3:n helpompi pikkuveli: vakaus -1 ja feidi 2 tekevät siitä suoran ja luotettavan pituusdraiverin, joka sopii niin metsäväylille kuin avoimille täysvoimaheitoille. Q-Line DD1 on myydyin kiekkomme vuonna 2026. Q-Line-versiossa on liitoa 6, kun S-Line-versiossa sitä on 5.
Oikeakätisen rystyheitossa DD1 kaartaa lennon alussa hieman oikealle ja palaa lopussa loivasti vasemmalle. DD1 on hyvä ensimmäinen 11-nopeuden draiveri, kun hallittua heittopituutta on noin 90–100 metriä.
Discmania Q-Line DD1
Pituusdraiveri 11 / 6 / -1 / 2. Myydyin kiekkomme vuonna 2026.
DD3 on Discmanian tunnetuin pituusdraiveri. Nopeus 12 ja feidi 3 vaativat käsinopeutta, mutta oikealla voimalla DD3 antaa paljon liitoa ja luotettavan loppukaarron. Q-Line DD3 (12 / 6 / -1 / 2) liitää enemmän ja feidaa vähemmän kuin C- ja S-Line-versiot (12 / 5 / -1 / 3), joten se on helpompi kokeneelle kehittyvälle heittäjälle. C-Line DD3 on vakain ja sopii tuuleen.
Discmania Q-Line DD3
Pituusdraiveri 12 / 6 / -1 / 2. Enemmän liitoa kuin perus-DD3:ssa.
FD on Discmanian ensimmäinen väylädraiveri ja yksi markkinoiden suorimmista. Nopeus 7, paljon liitoa ja pieni feidi tekevät siitä helpon hallita, joten se sopii aloittelijan ensimmäiseksi draiveriksi ja kilpapelaajan metsäväylille. Q-Line FD (7 / 7 / 0 / 1) liitää vielä enemmän kuin C-Line FD (7 / 6 / 0 / 1).
Discmania Q-Line FD
Väylädraiveri 7 / 7 / 0 / 1. Suora ja paljon liitoa.
Cloud Breaker on ollut vuodesta 2022 oma muottinsa, ja vuodesta 2024 se on ollut Gannon Buhrin signeerausmalli. Mallin perusnumerot ovat 12 / 5 / -1 / 3, ja Q-Line Gannon Buhr -versio on hieman vakaampi (12 / 5 / 0 / 3). Kova heittäjä saa siitä pitkät hyzer- ja S-linjat, ja kehittyvä heittäjä hyötyy sen liidosta.
PD (10 / 4 / 0 / 3) yhdistää nopeuden ja luotettavan feidin. Se pitää kulmansa vastatuulessa ja sopii pitkiin hyzereihin, flex-heittoihin ja kämmenheittoon. Aloittelijalle PD on yleensä liian vakaa.
Essence (8 / 6 / -2 / 1) on alivakaa väylädraiveri, joka lentää pitkälle vähälläkin voimalla. Oikeakätisen rystyheitossa se kaartaa lennon alussa oikealle ja feidi tuo sen lopussa loivasti vasemmalle. Kokenut heittäjä käyttää sitä hyzer-flippeihin, turnover-heittoihin ja myötätuuleen. Geo-muovinen Essence on edullisempi vaihtoehto.
Discmania Neo Essence
Alivakaa väylädraiveri 8 / 6 / -2 / 1. Helppo ensimmäinen draiveri.
Function (8 / 6 / -4 / 1) on Discmanian alivakain väylädraiveri. Se on helppo heittää pitkälle pienellä käsinopeudella, ja kokenut pelaaja käyttää sitä rulliin, anhyzereihin ja kapeille väylille.
TD (10 / 5 / -2 / 1) on FD:n pidempi versio ja hyvä ensimmäinen pituusdraiveri kehittyvälle pelaajalle. DD (11 / 6 / -3 / 2) on vielä alivakaampi, ja sen tavallista pienempi reuna tekee siitä helpon useammalle pelaajalle. Molemmat antavat pituutta ilman täyttä voimaa.
Discmania Instinct, FD1 ja FD2 – hallittavat väylädraiverit
Instinct (7 / 5 / 0 / 2) siirtyi vuoden 2025 puolivälissä Originals-sarjaan nimellä FD1, eikä kiekon lento muuttunut. Neo-muovinen Instinct ja C- tai S-Line-muovinen FD1 ovat siis sama muotti. FD1 on FD:tä hieman vakaampi, ja FD2 (7 / 4 / 0 / 2) on vielä vähemmän liitävä ja pysyy tarkasti linjallaan.
Discmania CD1 ja Vanguard – monipuoliset 9-nopeuden draiverit
CD1 (9 / 5 / -1 / 2) on hallintadraiveri, joka taipuu moneen heittoon ja päättyy aina loivaan feidiin. Se sopii parhaiten tyyneen ja myötätuuleen. Kyle Kleinin Vanguard (9 / 5 / 0 / 2) on vakaampi, ja kovalla heitolla se kulkee pitkään suoraan ennen kohtalaista feidiä.
Discmania FD3, Splice ja Tilt – ylivakaat väylädraiverit
FD3 (9 / 4 / 0 / 3) on Originals-sarjan vakain väylädraiveri vastatuuleen ja kulmiin. Splice (9 / 3 / 0 / 4) on vielä ylivakaampi ja luotettava kämmenheitossa, jyrkissä hyzereissä ja skipeissä. Tilt (9 / 1 / 1 / 6) on poistunut tuotannosta, ja Discmania suosittelee sen tilalle Splicea.
Discmania Enigma, DD2 ja Paradigm – liitävät pituusdraiverit
Enigma (12 / 5 / -1 / 2) oli Evolution-sarjan ensimmäinen pituusdraiveri, ja jatkossa sama muotti julkaistaan Originals-sarjassa nimellä DD2. Se sopii heittäjälle, jolle muut 12-nopeuden draiverit ovat liian vakaita. Paradigm (12 / 6 / -1,5 / 2) on hieman matalampi ja liitävämpi, ja se on tehty maksimipituuteen.
PD2 (12 / 4 / 0 / 4) on erittäin nopea ja ylivakaa pituusdraiveri, johon voi luottaa olosuhteista riippumatta, kun voimaa riittää. DD4 (13 / 5 / -1 / 3) on Discmanian nopein draiveri: DD3:a nopeampi ja vakaampi, ja se on tehty ensisijaisesti pro-tason heittäjille.
Active-sarjan kiekot ovat Discmanian edullisimpia. Magician (6 / 4 / 0 / 2) on hidas ja hallittava väylädraiveri, ja Majesty (13 / 5 / -2 / 2) on alivakaa ja edullinen tapa kokeilla nopeaa draiveria.
Sama malli lentää eri muoveissa hieman eri tavalla. Discmanian draivereita on Powergripissä tarjolla näissä muoveissa:
Q-Line eli Discmanian Premier-sarja: kiiltävä, kestävä ja pitävä muovi, jossa paino on siirretty reunaan. Discmanian testissä Q-Line DD3 pyöri 8 % nopeammin ja säilytti pyörimisensä 5 % paremmin kuin S-Line DD3. Hintaluokka noin 26–28 euroa.
C-Line: kestävin ja vakain Originals-muovi. Hintaluokka noin 21 euroa.
S-Line: pitävämpi ja hieman vähemmän vakaa kuin C-Line. Hintaluokka noin 22 euroa. Horizon- ja Swirl-versiot ovat erikoiseriä.
Neo ja Lux Vapor: Evolution-sarjan kestävät muovit, joissa on hyvä pito. Hintaluokka noin 20–21 euroa.
Geo ja Active Premium: edullisemmat muovit aloittelijalle. Hintaluokka noin 11–15 euroa.
Hinnat voivat vaihdella, ja signeeraus- ja erikoiserät maksavat yleensä noin 24–30 euroa. Q-Line-muovista kerrotaan lisää Q-Line-artikkelissa, ja eri valmistajien muoveja vertaillaan muovioppaassa.
Tule kokeilemaan draivereita
Discmanian draivereita voi tulla katsomaan ja kokeilemaan käteen myymälöihimme Ouluun, Turkuun, Tampereelle, Helsingin Pitäjänmäelle ja Kuopioon. Henkilökunta auttaa valitsemaan mallin ja muovin heittotyylisi mukaan. Katso myymälöiden yhteystiedot ja aukioloajat.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on paras Discmania-draiveri aloittelijalle?
Aloittelijalle sopivat parhaiten FD (7 / 6 / 0 / 1) ja Essence (8 / 6 / -2 / 1), koska ne ovat hitaita, liitäviä ja helppoja hallita. Jos käsinopeutta on vielä vähän, Function (8 / 6 / -4 / 1) on helpoin saada lentämään pitkälle. Nopeampiin pituusdraivereihin kannattaa siirtyä, kun hallittua heittopituutta on noin 90–100 metriä.
Mikä ero on Discmania DD1:llä ja DD3:lla?
DD3 on nopeampi (12) ja S- ja C-Line-muoveissa feidaa enemmän (3), joten se vaatii enemmän käsinopeutta ja antaa kokeneelle heittäjälle enemmän pituutta. DD1 (11 / 5 / -1 / 2) on helpompi ja sopii laajemmalle joukolle pelaajia. Q-Line-muovissa molemmissa on liitoa 6 ja feidiä 2.
Mitä Q-Line tarkoittaa ja kannattaako se?
Q-Line on Discmanian Premier-sarjan muovi, jossa kiekon yläosa on kevyempi ja paino on siirretty reunaan. Tämä lisää pyörimisnopeutta ja pitää pyörimisen yllä pidempään, mikä näkyy lentonumeroissa lisäliitona. Q-Line sopii heittäjälle, joka haluaa lisää pituutta, ja se on kestävä ja pitävä.
Onko Instinct sama kuin FD1 ja Enigma sama kuin DD2?
Kyllä. Instinct siirtyi vuoden 2025 puolivälissä Originals-sarjaan nimellä FD1, ja Enigman muotti julkaistaan jatkossa Originals-sarjassa nimellä DD2. Lento on sama, mutta muovi vaihtuu Evolution-sarjan Neosta Originals-sarjan muoveihin.
Saako Discmania Tiltiä vielä?
Tilt (9 / 1 / 1 / 6) on poistunut tuotannosta, ja Discmania julkaisee sitä enää satunnaisina pieninä erinä. Lähin vaihtoehto on Splice (9 / 3 / 0 / 4), joka on erittäin ylivakaa ja luotettava kämmenheitossa ja kovassa tuulessa.